MSZ: nominacja nowych polskich ambasadorów (komunikat)
...
15.01. Warszawa - MSZ informuje:
Minister Radosław Sikorski wręczył nominacje czworgu nowym polskim ambasadorom. Jerzy Margański obejmie placówkę w Berlinie, Tomasz Chłoń pokieruje ambasadą w Bratysławie, Anna Raduchowska-Brochwicz będzie reprezentować Polskę w Pretorii, a Izabela Matusz - w Limie.
- Będą państwo kierowali ważnymi placówkami - u dwóch sąsiadów naszego kraju i w krajach, w których mamy ważne interesy polityczne i ekonomiczne - powiedział minister Radosław Sikorski, wręczając akty nominacji na stanowiska ambasadorskie. - Wręczenie nominacji to wyraz uznania dla waszej pracy i najwyższego zaufania władz Rzeczypospolitej Polskiej, którą będziecie reprezentować - dodał.
Minister Sikorski przedstawił najważniejsze zadania, jakie stoją przed ambasadorami. Nowy szef placówki w Bratysławie zajmie się kwestiami budowy łącznika gazowego między Polską a Słowacją, rozbudowy połączeń drogowych z naszym południowym sąsiadem i przygotowaniami wspólnej kandydatury Polski i Słowacji, jako gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. W Niemczech kluczowym zadaniem będzie budowa nowej ambasady w Berlinie, ambasadorowie w RPA i Peru będą mieli za cel przede wszystkim rozwijanie kontaktów gospodarczych z krajami regionu.
W imieniu nowo mianowanych ambasadorów przemówił ambasador Jerzy Margański. - Celem każdego dyplomaty jest objęcie w swoim życiu funkcji ambasadora, jednak zaszczyt ten staje się udziałem tylko nielicznych. Dziękujemy panu ministrowi za okazane nam zaufanie - powiedział ambasador Margański.
Poniżej prezentujemy krótkie sylwetki nowych ambasadorów.
Jerzy Margański
Ambasador nadzwyczajny i pełnomocny w Republice Federalnej Niemiec.
Od 1990 roku w służbie zagranicznej. Karierę rozpoczynał w Ambasadzie RP w Bonn, w latach 1995-1996 był wicedyrektorem i dyrektorem Departamentu Europy I, w latach 1996-1997 dyrektor Departamentu Europy Zachodniej. Między 1997 a 1999 rokiem kierował Przedstawicielstwem Ambasady RP w Berlinie. W latach 2001-2005 był ambasadorem Polski w Szwajcarii, a od 2008 do 2013 roku - w Austrii.
Doktor filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończył także studia na Albert-Ludwig-Universitaet we Fryburgu Bryzgowijskim. Posługuje się językami niemieckim i angielskim.
Tomasz Chłoń
Ambasador nadzwyczajny i pełnomocny w Republice Słowackiej.
Od 1987 roku w służbie zagranicznej. Pracę w MSZ rozpoczynał w Departamencie Konsularnym, później pracował m.in. w Ambasadzie RP w Helsinkach, Departamencie Polityki Bezpieczeństwa i Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO. W latach 2004-2005 był wicedyrektorem Departamentu Systemu Narodów Zjednoczonych. W latach 2005-2010 był ambasadorem Polski w Estonii, a po powrocie dyrektorem Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka. Przez ostatnie dwa lata (2011-2012) był dyrektorem Sekretariatu Ministra w MSZ.
Absolwent filologii węgierskiej na Uniwersytecie Warszawskim, ukończył także studia podyplomowe w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Maastricht. Mówi po angielsku, fińsku, węgiersku, francusku, rosyjsku i estońsku. Coraz sprawniej posługuje się słowackim. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i estońskim Krzyżem Terra Mariana I klasy.
Autor opracowań naukowych: "Droga Finlandii do Unii Europejskiej", "Rosja bliżej NATO" i "Polska na forum ONZ", a także artykułów w prasie polskiej, fińskiej i estońskiej. Jest członkiem Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego.
Anna Raduchowska-Brochwicz
Ambasador nadzwyczajna i pełnomocna w Republice Południowej Afryki, Republice Botswany, Republice Mozambiku i Republice Namibii.
Od 1993 roku w służbie zagranicznej, wcześniej w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Pracę w dyplomacji rozpoczynała od Departamentu Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych, później pracowała m.in. w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ, w Programie Rozwoju Narodów Zjednoczonych (UNDP), Departamencie Unii Europejskiej, Ambasadach RP w Sztokholmie i Brukseli oraz Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE. Od 2009 roku do chwili nominacji ambasadorskiej pracowała w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu, pełniąc także funkcję pełnomocnika ministra spraw zagranicznych ds. procesu barcelońskiego/ Unii dla Śródziemnomorza.
Absolwentka handlu zagranicznego na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Mówi po angielsku, francusku i rosyjsku.
Izabela Matusz
Ambasador nadzwyczajna i pełnomocna w Republice Peru, Wielonarodowym Państwie Boliwia i Republice Ekwadoru.
Od 2002 roku w służbie zagranicznej. Po ukończeniu Akademii Dyplomatycznej MSZ rozpoczęła pracę w Departamencie Ameryki. W latach 2005-2009 pracowała w Ambasadzie RP w Buenos Aires, którą to placówką w latach 2008-2009 kierowała jako charge d'affaires. Od 2009 roku do chwili obecnej ponownie w Departamencie Ameryki. Jest urzędnikiem mianowanym służby cywilnej.
Absolwentka międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych w Szkole Głównej Handlowej, ukończyła także Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Posługuje się językami hiszpańskim i angielskim.
Niniejszy komunikat znajduje się również pod adresem http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/nominacja_ambasadorow_w_berliniebratyslawiepretoriiilimie
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/