MSZ: o bezpieczeństwie energetycznym w Europie z perspektywy Grupy Wyszehradzkiej (komunikat)

...

29.04.2013 14:14

29.04. Warszawa - MSZ informuje:

Bezpieczeństwo energetyczne w Europie Środkowej oraz wpływ cen energii na konkurencyjność europejskiej gospodarki były głównymi tematami konferencji w Bukareszcie z udziałem podsekretarz stanu w MSZ Beaty Stelmach. Spotkanie 29 kwietnia zorganizowane przez ambasadę RP odbyło się w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej (V4).

Wiceminister Beata Stelmach podczas konferencji wskazała na rolę V4 w rozbudowie infrastruktury przesyłowej łączącej Północ z Południem. Zwróciła także uwagę na konieczność zapewnienie alternatywnych źródeł dostaw energii, które skutecznie obniżają jej cenę. - Budowa rynku wewnętrznego, dywersyfikacja dostaw, eliminacja mechanizmów zaburzających konkurencję, niekonwencjonalne źródła energii oraz polityka klimatyczna to instrumenty służące poprawie bezpieczeństwa energetycznego, przy zapewnieniu niskich cen energii dla przemysłu oraz gospodarstw domowych. - powiedziała wiceszefowa polskiej dyplomacji. O budowie "korytarza południowego", którym surowce energetyczne, m.in. gaz ziemny, dostarczany byłyby do Europy z regionu Morza Kaspijskiego, mówili również minister delegowany ds. energii Constantin Nita oraz doradca premiera Viktora Ponty ambasador Mihnea Constantinescu.

Konferencja odbyła się przed posiedzeniem Rady Europejskiej poświęconym energii. 22 maja 2013 r. w Brukseli europejscy politycy omówią przyszłość polityki energetycznej UE, ze szczególnym uwzględnieniem problemu rosnących cen energii.

Podczas wizyty w Bukareszcie wiceminister Stelmach spotkała się także z minister delegowaną ds. małych i średnich przedsiębiorstw, otoczenia biznesowego i turystyki Marią Grapini oraz wiceministrem spraw zagranicznych Radu Podgoreanu. Rozmowy dotyczyły dwustronnej współpracy gospodarczej, w tym polskich inwestycji w Rumunii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

Źródło artykułu:PAP
mszdyplomacjaenergetyka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)