Trwa ładowanie...
d2gsi31

MSZ o laureatach Nagrody Polsko-Niemieckiej (komunikat)

...

d2gsi31
d2gsi31

10.05. Warszawa - MSZ informuje:

Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" oraz Albrecht Lempp laureatami Nagrody Polsko-Niemieckiej

W Polsce i Niemczech jesteśmy przekonani, że nasze stosunki są najlepsze w historii. Dorobek naszego pojednania to swoista marka - powiedział minister Radosław Sikorski podczas uroczystości wręczenia Nagrody Polsko-Niemieckiej za rok 2012. W uroczystości w Warszawie 10 maja wzięli udział minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle oraz sekretarz stanu, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski.

Laureatami nagrody zostali: Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" oraz pośmiertnie Albrecht Lempp. Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie to instytucja, która odegrała i nadal odgrywa ważną rolę w relacjach polsko-niemieckich. Jej utworzenie w 1991 roku zapoczątkowało nowy etap naszych stosunków - w ich moralnym i społecznym wymiarze - podkreślił minister Sikorski. Wyróżnienie Albrechta Lemppa stanowi uhonorowanie jego zawodowego i osobistego zaangażowania jako wieloletniego dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, ale także wyraz uznania za propagowanie polskiej kultury w RFN. Najlepszą płaszczyzną dla pielęgnowania pamięci historycznej jest aktywność społeczna, wspierana przez działalność właśnie takich instytucji, jak Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie, a także instytucję, na której czele przez wiele lat stał drugi laureat, dr Albrecht Lempp - Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej - zaznaczył minister.

d2gsi31

Nagroda Polsko-Niemiecka, ustanowiona na mocy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 r., przyznawana jest za szczególne zasługi dla rozwoju stosunków polsko-niemieckich. Laureatów Nagrody wyłania Komitet, któremu obecnie przewodniczą sekretarz stanu, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego Władysław Bartoszewski i minister stanu, koordynator ds. niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej Cornelia Pieper. Od 1993 wręczana jest zazwyczaj przez ministrów spraw zagranicznych obu państw, naprzemiennie w Warszawie i Berlinie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d2gsi31
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gsi31

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj