MSZ: ostatnie spotkanie Grupy Refleksyjnej ds. Przyszłości UE w Warszawie (komunikat)

...

18.09. Warszawa - MSZ informuje:

Raport podsumowujący siedmiomiesięczną pracę Grupy został uzgodniony 17 września br. podczas spotkania Grupy Refleksyjnej szefów MSZ państw Unii Europejskiej, które odbyło się w Warszawie. W ostatnim spotkaniu Grupy Refleksyjnej ds. Przyszłości Unii Europejskiej wzięli udział Ministrowie i Wiceministrowie Spraw Zagranicznych Austrii, Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Niemiec, Polski, Portugalii i Włoch.

Raport jest wkładem Ministrów Spraw Zagranicznych w debatę o przyszłości UE, jej miejscu w relacjach międzynarodowych czy przyszłej architekturze instytucjonalnej. Ma być także głosem w szerokiej dyskusji o Unii Europejskiej, którą spowodował kryzys finansowy i gospodarczy. Raport zawiera propozycje poprawy sytuacji w UE w ramach istniejących traktatów, a także sugestie, co do ewentualnych kierunków zmian traktatowych w dłuższej perspektywie czasowej.

W tekście Raportu znalazły się także postulaty podnoszone już przez Ministra Radosława Sikorskiego m.in. dotyczące wzmocnienia Komisji Europejskiej, czy też wspólnej reprezentacji UE w organizacjach międzynarodowych. Do cennych inicjatyw należą też postulaty wzmocnienia demokratycznej legitymizacji Unii poprzez "organizację wyborów do Parlamentu Europejskiego tego samego dnia we wszystkich państwach członkowskich, stworzenie (ograniczonej) europejskiej listy w wyborach, czy też bardziej przejrzystą procedurę powoływania przewodniczącego KE w Parlamencie Europejskim".

Członkowie Grupy zaplanowali przekazanie Raportu nie tylko partnerom ze wszystkich państw członkowskich, ale także przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanowi Van Rompuy'owi i Komisji Europejskiej Jose Manuelowi Barroso, Wysokiej Przedstawiciel Catherine Asthon, a także członkom Parlamentu Europejskiego oraz parlamentów narodowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

Źródło artykułu:PAP
mszdyplomacjaue

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)