Trwa ładowanie...
drdzgw2
dyplomacja
15-10-2013 18:32

MSZ: Polska dzieli się z Gruzją swoimi doświadczeniami transformacyjnymi (komunikat)

...

drdzgw2
drdzgw2

15.10. Warszawa - MSZ informuje:

Od 2006 roku Polska przeznaczyła ponad 10 mln euro na projekty rozwojowe w Gruzji. Z tej kwoty ponad połowa środków została wydana na wsparcie rozwoju regionalnego. Widzimy, że pieniądze te wykorzystano w sposób konstruktywny, aby utorować drogę do reform i rozwoju Gruzji - powiedziała podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

15 października wiceminister Pełczyńska-Nałęcz otworzyła w Tbilisi konferencję o polskich doświadczeniach w realizacji reformy samorządowej i polityki decentralizacji władzy. W konferencji wziął udział również Marcin Kubiak, wiceminister rozwoju regionalnego oraz Davit Narmania, minister rozwoju regionalnego i infrastruktury Gruzji. Minister Narmania podziękował polskiej delegacji za dotychczasowe wsparcie Polski dla reform i dzielenie się doświadczeniami transformacyjnymi. Jak podkreśliła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz,

Polska chce dzielić się swoimi doświadczeniami. Dodała przy tym, że to właśnie reforma samorządowa jest uznawana za jeden z największych sukcesów polskiej transformacji. W ocenie wiceminister samorządność jako istotny element zrównoważonego rozwoju pozwala na większą aktywność obywateli oraz ich udział w podejmowaniu odpowiedzialności za losy swojej społeczności.

drdzgw2

Rząd gruziński przygotowuje obecnie pakiet ustaw mających na celu wprowadzenie nowego podziału terytorialnego kraju i ustanowienia samorządu terytorialnego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych dzięki współpracy rozwojowej udziela wsparcia eksperckiego Gruzji w przygotowaniu reformy. W październiku br. w ramach Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego, realizowanej we współpracy z Krajową Szkołą Administracji Publicznej, grupa 24 wysokich urzędników gruzińskich wzięła udział w specjalnym szkoleniu poświęconym wdrażaniu reformy samorządowej. Polscy specjaliści jeszcze w tym roku mają przygotować szczegółowe analizy dla rządu Gruzji dotyczące polityki samorządowej. Warto podkreślić, iż doradcą gruzińskiego ministra rozwoju regionalnego i infrastruktury ds. reformy został polski ekspert.

We wtorek wiceminister Pełczyńska-Nałęcz spotkała się także z ministrami: spraw zagranicznych, gospodarki oraz rozwoju regionalnego i infrastruktury. Z minister spraw zagranicznych Mają Pandżykidze wiceminister Pełczyńska-Nałęcz rozmawiała o procesie integracji z UE, w tym perspektywie parafowania przez Gruzję umowy stowarzyszeniowej z Unią na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Dyskusja poświęcona była również współpracy euroatlantyckiej, bezpieczeństwu w regionie Kaukazu Południowego oraz zaplanowanym na 27 października wyborom prezydenckim w Gruzji. W Tbilisi wiceminister Pełczyńska-Nałęcz rozmawiała także w przededniu, zaplanowanych na 27 października br., wyborów prezydenckich w Gruzji, z przedstawicielami opozycji oraz ekspertami gruzińskich ośrodków analitycznych m.in. Gruzińskiej Fundacji Studiów Strategicznych i Międzynarodowych oraz Gruzińskiego Instytutu Studiów Strategicznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

drdzgw2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drdzgw2