Trwa ładowanie...
d3gyecz

MSZ: rozmowy o współpracy gospodarczej z Argentyną i Urugwajem (komunikat)

...

Share
d3gyecz

12.04. Warszawa - MSZ informuje:

- Mam nadzieję, że argentyńskie przedsiębiorstwa zaczną coraz częściej wybierać Polskę, jako kraj dużych możliwości biznesowych - podkreśliła wiceminister Beata Stelmach w trakcie swojej wizyty w Ameryce Łacińskiej. W dniach 9-12 kwietnia wiceminister odwiedziła Argentynę i Urugwaj. Towarzyszyli jej polscy przedsiębiorcy reprezentujący sektory: medyczny, górniczy, energetyczny, budowlany i spożywczy.

Argentyna jest drugim najważniejszym partnerem handlowym Polski w Ameryce Łacińskiej. W trakcie spotkania 11 kwietnia z wiceministrem spraw zagranicznych Eduardo Zuainem oraz z podsekretarzem stanu ds. rozwoju inwestycji i promocji handlu Carlosem Bianco, wiceminister Beata Stelmach rozmawiała o perspektywach rozszerzania współpracy gospodarczej.

d3gyecz

- Mam nadzieję, że argentyńskie przedsiębiorstwa zaczną coraz częściej wybierać Polskę, jako kraj dużych możliwości biznesowych, a polskie spółki coraz chętniej prowadzić interesy z partnerami z Argentyny. Polska może być atrakcyjna dla biznesu ze względu na swoje dobre wyniki gospodarcze, nawet pomimo ogólnoświatowego kryzysu - zaznaczyła wiceminister Stelmach. Dyskusja ministrów poświęcona była też kwestiom praw człowieka, m.in. znaczeniu Rady Praw Człowieka ONZ oraz Grupy Pamięci ds. Holokaustu (International Holocaust Remembrance Alliance).

Polska delegacja, w której brali udział także przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska", Warszawskiej Izby Gospodarczej oraz Hiszpańsko-Polskiej Izby Handlowej, uczestniczyła w seminarium gospodarczym zorganizowanym w siedzibie Giełdy w Buenos Aires oraz w spotkaniu poświęconym wydobyciu gazu łupkowemu, który stanowi jeden z priorytetów polityki energetycznej obu państw. Ważnym elementem wizyty wiceminister Beaty Stelmach w Argentynie były także rozmowy z wiceministrem ds. górnictwa Jorge Mayoralem. Polska już teraz dostarcza sprzęt górniczy na argentyński rynek, a są szanse na poszerzenie wymiany handlowej w tym obszarze.

W piątek, 12 kwietnia wiceminister Stelmach odwiedziła Urugwaj. - Wymiana handlowa pomiędzy Urugwajem i Polską to aktualnie zaledwie 54 mln dolarów, wynik, który może być dużo wyższy z uwagi na potencjał obu krajów - podkreśliła na w tamtejszym Ministerstwie Przemysłu, Energii i Górnictwa. Swoją ofertę zaprezentowały tam polskie firmy z sektora medycznego, budowalnego, energetycznego i górniczego. W Montevideo podsekretarz Beata Stelmach spotkała się też z wiceministrem spraw zagranicznych Urugwaju Roberto Conde Carrerasem.

Wizyta w Argentynie i Urugwaju stanowi ważny element programu ożywienia stosunków politycznych i gospodarczych z partnerami z Ameryki Łacińskiej. W 2012 r. wiceminister Beata Stelmach odwiedziła Peru, Chile, Meksyk, Kolumbię i Brazylię. We wszystkich tych miejscach towarzyszyli jej polscy przedsiębiorcy, zainteresowani nawiązaniem wymiany handlowej lub inwestowaniem w rozwijające się w szybkim tempie rynki latynoamerykańskie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

d3gyecz

Podziel się opinią

Share
d3gyecz
d3gyecz