Trwa ładowanie...
d1d3mvj

MSZ: szefowie dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej o Ukrainie (komunikat)

...
Share
d1d3mvj

24.02. Warszawa - MSZ informuje:

O sytuacji na Ukrainie, Partnerstwie Wschodnim, energetyce i migracjach rozmawiali w poniedziałek szefowie dyplomacji państw V4 zebrani w Budapeszcie.

Spotkanie odbywało się w poszerzonym formacie o pełniącą obecnie prezydencję w UE Grecję, a także Bułgarię i Rumunię. - Chciałbym pogratulować Radosławowi Sikorskiemu i towarzyszącym mu ministrom udanej misji mediacyjnej w Kijowie, która zatrzymała rozlew krwi i umożliwiła polityczne uregulowanie konfliktu - rozpoczął spotkanie szef węgierskiego MSZ Janos Martonyi. Pozostali ministrowie także gratulowali polskiemu koledze udanej misji.

d1d3mvj

Ministrowie wydali wspólne oświadczenie Grupy Wyszehradzkiej o sytuacji na Ukrainie. Przekazują w nim kondolencje dla bliskich ofiar niedawnych starć oraz wyrażają zadowolenie z wyboru nowego szefa Rady Najwyższej i zwolnienia z więzienia byłej premier Julii Tymoszenko.

Ministrowie podkreślają swoje poparcie dla utrzymania suwerenności, niepodległości, integralności terytorialnej i niepodzielności Ukrainy. Wzywają wszystkie siły polityczne do dialogu i porozumienia na rzecz utworzenia nowego rządu, który odbuduje prawo i porządek w kraju. Wzywają do poszanowania praw mniejszości, w tym językowych, zgodnie ze standardami Rady Europy.

Grupa Wyszehradzka popiera wysiłki na rzecz uregulowania kryzysu finansowego na Ukrainie wspólnie z międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Jej szefowie dyplomacji deklarują także gotowość wyjazdu do Kijowa, by podzielić się z nowym rządem doświadczeniem transformacyjnym państw V4. "Wyrażamy poparcie dla perspektywy europejskiej Ukrainy, opartej na suwerennej decyzji narodu, oraz zacieśnienia stosunków Kijowa z UE" - czytamy w oświadczeniu.

Ponadto ministrowie omówili kwestię budowy połączenia gazowego Północ-Południe znad Morza Bałtyckiego nad Morze Egejskie. Ma ono zostać stworzone za pomocą istniejących sieci i systemu interkonektorów. Ministrowie podkreślili, że w kwestiach polityki energetycznej liczą na wspólny głos V4, Bułgarii i Rumunii na marcowym posiedzeniu Rady Europejskiej. Omówiono także kwestię przyszłości Partnerstwa Wschodniego oraz migracji. - Zgodziliśmy się co do wzmacniania zewnętrznych granic UE. Polska, która jest siedzibą agencji ds. granic FRONTEX, podkreśla swe zaangażowanie w tę kwestię - powiedział po spotkaniu minister Sikorski.

d1d3mvj

Na marginesie spotkania doszło do rozmowy Radosława Sikorskiego z jego bułgarskim kolegą Kristianem Wigeninem. - Jest mi bardzo miło stwierdzić, że między Polską a Bułgarią nie ma obecnie żadnych nierozwiązanych kwestii - stwierdził na jego rozpoczęciu minister Sikorski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

d1d3mvj

Podziel się opinią

Share
d1d3mvj
d1d3mvj