MSZ: The Wall Street Journal: Polska mocnym orędownikiem zacieśnienia więzów między Ukrainą a UE

...

14.03. Warszawa - MSZ informuje:

- Polska jest jednym z najlepiej słyszalnych zwolenników nowego rządu w Kijowie i mocnym orędownikiem zacieśnienia więzów między Ukrainą a UE - komentują Patryk Wasilewski i Matthew Karnitschnig na łamach The Wall Street Journal. - Ze względu na bliskość Ukrainy i historię trudnych relacji z Rosją Polska chce, by UE przyjęła twardszą linię wobec Moskwy - zauważają. Z kolei redaktor Adam Entous w opublikowanym także w The Wall Street Journal artykule zwraca uwagę, że wielu Polaków obawia się sytuacji, w której społeczność międzynarodowa pozwoli Rosji na zajęcie Krymu. Mogłoby to pociągnąć za sobą zajęcie również innych rosyjskojęzycznych obszarów kraju, a to z kolei - zdestabilizować sytuację w całym regionie. - Unia Europejska i USA zapowiedziały sankcje przeciwko Rosji, w tym zakaz podróży dla niektórych urzędników i zamrożenie aktywów, jeżeli nadal będzie ona dążyć do oderwania Krymu - piszą dziennikarze The Wall Street Journal - Polscy urzędnicy jednak obawiają się, że środki te nie zniechęcą prezydenta
Władimira Putina. Zdaje on sobie sprawę, że Zachód chce uniknąć zbrojnej konfrontacji.

- Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski () stwierdził, że był sceptyczny co do tego, czy planowane sankcje będą wystarczające, by powstrzymać rosyjską ekspansję - czytamy w artykule Adama Entousa. Autor analizuje m.in. amerykańskie decyzje dotyczące zastosowania sankcji wobec Rosji w związku z wydarzeniami na Krymie. - Rząd tymczasowy Ukrainy zaapelował do USA o pomoc wojskową (). Ale dotychczas administracja Obamy zgodziła się wysłać jedynie racje wojskowe, z obawy o zaognienie napięć z Rosją - ocenia autor.

W wywiadzie dla Patryka Wasilewskiego i Matthew Karnitschniga szef polskiego MSZ stwierdza, że Stany Zjednoczone - które zagwarantowały integralność terytorialną Ukrainy, gdy Kijów zgodził się w 1990 r. oddać swój arsenał nuklearny z czasów komunistycznych - w celu potwierdzenia swej własnej wiarygodności powinny dołożyć starań, aby tę nienaruszalność Ukrainy zachować. - Są inne kraje na świecie, które Stany Zjednoczone starają się przekonać do porzucenia ambicji nuklearnych w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. Jestem pewien, że obserwują one tę sytuację bardzo uważnie - podkreśla szef polskiej dyplomacji. - Wyzwanie dla Europy wynika z tego, że niektóre firmy i osoby są uzależnione od zysków z gazu, a nie fizycznych dostaw gazu. Gaz to niezwykle ważny towar, lecz niezależność i pokój są jeszcze ważniejsze - ocenia także.

- Mam nadzieję, że Krym nie jest dopiero "pierwszą fazą", ale obawiam się, może tak być - ocenia minister Radosław Sikorski cytowany z kolei przez Entousa - To uzyskania kompromisu, jak do tanga, trzeba dwojga. Tymczasem nie widzę sygnału od Rosji, że jest na taki kompromis gotowa.

Źródła:

Poland Doubts Sanctions Will Halt Russian Push in Ukraine, Patryk Wasilewski i Matthew Karnitschnig, The Wall Street Journal (LINK - PDF)

U.S. Balks at Ukraine Military-Aid Request, Adam Entous, The Walll Street Journal

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ amt/

Źródło artykułu:PAP
the wall street journalukrainamsz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)