MSZ: Ukraina nie może stać się nowym murem berlińskim (komunikat)

...

14.03. Warszawa - MSZ informuje:

Wszelkie długoterminowe rozwiązania obecnego kryzysu ukraińskiego powinny respektować poszanowanie niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, jak również szacunek dla praw i aspiracji wszystkich grup etnicznych na Ukrainie - podkreślają we wspólnym oświadczeniu b. minister spraw zagranicznych Polski Adam Daniel Rotfeld, b. wiceminister spraw zagranicznych Niemiec Wolfgang Ischinger oraz b. brytyjski sekretarz obrony Des Browne. Oświadczenie podpisali również b. minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Igor Iwanow i b. amerykański senator Sam Nunn.

W ocenie autorów "sytuacja, którą teraz obserwujemy na Ukrainie pokazuje niedoskonałości obecnego systemu bezpieczeństwa euroatlantyckiego". Według nich "wydarzenia na Ukrainie na dłuższą metę będą szkodliwe dla Rosji, Europy, Stanów Zjednoczonych i obywateli Ukrainy". Ukraina nie może stać się nowym murem berlińskim w Europie. Jej podzielenie mogłoby oznaczać ponowny podział Europy - ostrzegają autorzy oświadczenia.

Kryzys powinien być lekcją dla nas wszystkich do zjednoczenia wysiłków na rzecz pomocy Ukraińcom w osiągnięciu trwałego porozumienia między nimi, a także do stworzenie podstaw dla nowej kompleksowej euroatlantyckiej wspólnoty bezpieczeństwa - zaznaczają Adam Daniel Rotfeld, Wolfgang Ishinger, Des Brown oraz Igor Iwanon i Sam Nunn.

Poniżej prezentujemy treść całego oświadczenia.

"Ukraina nie może stać się nowym murem berlińskim

Des Browne, Wolfgang Ischinger, Igor Iwanow, Sam Nunn i Adam Daniel Rotfeld

Dzisiaj rosyjski minister spraw zagranicznych Ławrow i amerykański sekretarz stanu Kerry spotkają się w Londynie, aby przedyskutować kryzys na Ukrainie. Sytuacja, z jaką teraz mamy do czynienia na Ukrainie, obrazowo unaocznia niedoskonałości obecnego systemu bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Ponad dwadzieścia lat od zakończenia zimnej wojny państwa regionu euroatlantyckiego wciąż jeszcze nie sprecyzowały, nie uzgodniły i nie wdrożyły podejścia do bezpieczeństwa, które mogłoby zapewnić pokój i niepodległość wszystkim krajom oraz uwolnić je od strachu przed przemocą.

Uporczywy brak działań, które miałyby na celu znalezienie włączającego sposobu zapewnienia wzajemnego bezpieczeństwa dla wszystkich, nie przynosi korzyści żadnemu krajowi. Bieżące wydarzenia na Ukrainie stanowią najnowsze potwierdzenie tej smutnej rzeczywistości i w dalszej perspektywie będą szkodliwe dla Rosji, Europy, Stanów Zjednoczonych i obywateli Ukrainy. Sedno problemu tkwi w szkodliwym braku zaufania między narodami w regionie, pogłębionego przez szereg uporczywych, trudnych spraw, które zagrażają bezpieczeństwu regionalnemu. Ten "deficyt zaufania" w obrębie społeczności euroatlantyckiej podkopuje współpracę, zwiększa napięcia, podwyższa koszty i ostatecznie naraża naszych obywateli na niepotrzebne ryzyko. Dzisiejsza sytuacja Ukrainy stanowi poważne zagrożenie i stwarza konieczność podjęcia wspólnych działań. Ukraina nie może stać się nowym murem berlińskim w Europie. Jej podzielenie mogłoby oznaczać ponowny podział Europy. Kryzys powinien być lekcją dla nas wszystkich do zjednoczenia wysiłków na
rzecz pomocy Ukraińcom w osiągnięciu trwałego porozumienia między nimi, a także do stworzenia podstaw dla nowej kompleksowej euroatlantyckiej wspólnoty bezpieczeństwa.

W interesie przezwyciężenia kryzysu na Ukrainie popieramy wysiłki rządów, aby stworzyć Grupę Kontaktową, w skład której wchodziliby ministrowie spraw zagranicznych Rosji, Stanów Zjednoczonych i ważniejszych krajów europejskich. Taka Grupa Kontaktowa powinna działać na rzecz zmniejszenia napięć i wypracowania szczegółowego programu działań w celu rozwiązania obecnego kryzysu. Jej program mógłby przewidywać zaangażowanie międzynarodowych obserwatorów na Ukrainie, wsparcie wolnych i uczciwych wyborów prezydenckich i parlamentarnych, oraz programy i środki dla ochrony praw i zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich ludzi mieszkających na Ukrainie.

Każde długofalowe rozstrzygnięcie obecnego kryzysu na Ukrainie powinno obejmować poszanowanie niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, jak również poszanowanie praw i aspiracji wszystkich grup etnicznych mieszkających na Ukrainie.

Na podstawie tych zasad Grupa Kontaktowa mogłaby również wspierać plany na rzecz podjęcia natychmiastowych działań politycznych, gospodarczych i społecznych mających na celu pomoc Ukrainie w wyjściu z obecnego kryzysu gospodarczego i politycznego. Realizacja tych planów mogłaby również być ściśle monitorowana przez Grupę Kontaktową.

Obok Grupy Kontaktowej, mile widziana byłaby pomoc innych instytucji międzynarodowych i regionalnych, w tym w szczególności Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Współpracując razem na rzecz zażegnania obecnego kryzysu, nie tylko pomożemy narodowi ukraińskiemu w jego rozpaczliwej sytuacji, ale również położymy podwaliny pod zaufanie niezbędne dla budowy skutecznej i nowej wspólnoty euroatlantyckiej.

Tak bardzo potrzebne nowe podejście do bezpieczeństwa w regionie musi uwzględniać nowy dialog pomiędzy państwami obszaru euroatlantyckiego w sprawie budowy wzajemnego bezpieczeństwa. Dialog ten musi uzyskać mandat przywódców politycznych i znaleźć odpowiedzi na kluczowe wyzwania dla bezpieczeństwa poprzez dynamiczny proces, który bezpośrednio odniesie się do głównych podziałów. W dalszej perspektywie, mandat ten mógłby pomóc nadać niezbędny pozytywny impet dyskusjom, które dodatkowo wzmocniłyby systematyczne wysiłki w celu pogłębienia współpracy i wzajemnego zrozumienia oraz uniknięcia konfliktów w przyszłości.

Dzisiejsi przywódcy mają obowiązek i okazję wykazać nowe podejście do bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Wierzymy, że to nowe podejście do budowy wzajemnego bezpieczeństwa może przybliżyć Europę, Rosję i Stany Zjednoczone do bezpieczniejszej i bardziej stabilnej formuły bezpieczeństwa, gwarantującej mniejsze ryzyko konfliktu i większą współpracę, przejrzystość, obronność i stabilność.

Świat patrzy. Rozwiązanie tego poważnego kryzysu na Ukrainie może wyznaczyć nowy kierunek w stosunkach euroatlantyckich.

Des Browne jest byłym brytyjskim ministrem obrony. Wolfgang Ischinger jest byłym niemieckim wiceministrem spraw zagranicznych. Igor Iwanow jest byłym rosyjskim ministrem spraw zagranicznych. Sam Nunn jest byłym amerykańskim senatorem. Adam Daniel Rotfeld jest byłym polskim ministrem spraw zagranicznych".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Źródło artykułu:PAP
ukrainamszdyplomacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)