MSZ: w Sztokholmie o perspektywach współpracy wyszehradzkiej, nordyckiej i bałtyckiej (komunikat)

...

03.06.2013 | aktual.: 03.06.2013 18:23

03.06. Warszawa - MSZ informuje:

O współpracy regionalnej - wyszehradzkiej, nordyckiej i bałtyckiej - dyskutowali dziś uczestnicy seminarium zorganizowanego przez Ambasadę RP w Sztokholmie na zakończenie polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

- Nawet w okresie kryzysu państwa Europy Środkowej i Północnej zajmowały czołowe miejsca w rankingach porównujących wzrost gospodarczy. W ciągu ostatnich 3 lat średni poziom GDP w tych 12 krajach osiągnął poziom 2,64 proc., czyli dwukrotnie wyższy niż średnia dla UE (1,1 proc.). - stwierdziła podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys podczas seminarium zatytułowanego "Różne modele współpracy regionalnej w Europie: nordycki, bałtycki i wyszehradzki. Inspiracje ze szczytu krajów Europy Środkowej i Północnej w Gdańsku - dla silniejszej i bezpieczniejszej Europy" (Different models for regional cooperation in Europe - the Nordic, Baltic and Visegrad. Inspirations from the Central, Northern European countries' Summit in Gdańsk - for a stronger and safer Europe).

- Oceniając zainteresowania i potencjał krajów Europy Środkowej i Północnej, obszarami naszej współpracy mogą stać się: wzmocnienie współpracy europejskiej, zagadnienia bezpieczeństwa, polityka wschodnia, rozszerzenie UE, a także infrastruktura energetyczna i transportowa. - dodała wiceminister podkreślając wyjątkowy potencjał regionu.

Zorganizowane 3 czerwca 2013 r. w Sztokholmie seminarium posłużyło lepszemu określeniu obszarów współpracy państw Europy Środkowej i Północnej, zarówno w obrębie UE, jak i w jej najbliższym sąsiedztwie - w Europie Wschodniej.

Dla Polski szczególnie ważne jest dzielenie się doświadczeniami transformacji. - zaznaczyła wiceminister spraw zagranicznych wyjaśniając: mówimy o przemianach politycznych i reformach gospodarczych otwierających drogę do integracji europejskiej, ale także o zbliżaniu społeczeństw m.in. poprzez liberalizację procedur wizowych. Wiceminister wyraziła przekonanie, że "tylko poprzez otwieranie społeczeństw na Wschodzie możemy faktycznie mierzyć się z obecnymi tam wyzwaniami."

W seminarium uczestniczyli ponadto były minister spraw zagranicznych Estonii Raul M"lk, sekretarz generalny Stowarzyszenia NORDEN Bo Andersson, a także dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Olaf Osica.

Jednym ze współgospodarzy wydarzenia, z uwagi na przewodnictwo Szwecji w Nordyckiej Radzie Ministrów oraz koordynowanie w 2013 r. współpracy nordycko-bałtyckiej (tzw. NB8), był szwedzki resort spraw zagranicznych.

Podczas wizyty w Sztokholmie wiceminister Henryka Mościcka-Dendys przeprowadziła także konsultacje nt. polityki europejskiej i praw człowieka z sekretarzem stanu w szwedzkim MSZ Frankiem Belfrage, jak również sekretarzami stanu w Kancelarii Premiera Szwecji Katariną Areskoug Mascarenhas i Oskarem Waglundem S"derstr"mem.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)