MSZ: wiceminister Stelmach z misją gospodarczą w Republice Konga (komunikat)
...
20.09. Warszawa - MSZ informuje:
- Jesteśmy świadomi, że Republika Konga, jako jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek w Afryce Środkowej, o ogromnym potencjale w sektorze rolnictwa oraz zasobów naturalnych i istotnym znaczeniu regionalnym, może stać się dla Polski ważnym partnerem gospodarczym - powiedziała wiceminister Beata Stelmach w trakcie wizyty w Republice Konga.
Wiceminister Stelmach w trakcie pobytu, wraz z delegacją biznesu, w Republice Konga w dniach 17-21 września spotkała się z ministrem stanu Gilbertem Ondongo, ministrem spraw zagranicznych Basilem Ikouebe, a także m.in. ministrami ds. gospodarki, ds. transportu, ds. ropy. Uroczyście zostało podpisane również porozumienie o konsultacjach politycznych, które tworzy podstawę do stałego dialogu między Polską a Kongo.
W delegacji udział wzięli przedstawiciele kilkunastu polskich firm m.in. z branży spożywczej, energetycznej, medycznej, kosmetycznej i nowych technologii informatycznych. W czasie Polsko-Kongijskiego Forum Gospodarczego w Pointe Noire mieli okazję do nawiązania kontaktów z partnerami kongijskimi z sektora prywatnego i lokalnej administracji. W trakcie wizyty uzgodniono szczegóły m.in. planowanego na listopad polsko-kongijskiego forum gospodarczego w Warszawie oraz kongresu gospodarczego Poland-Afryka, który odbędzie się w Łodzi.
Wizyta wiceminister Stelmach wpisuje się w działania polskiego rządu mające na celu wzmocnienie obecności gospodarczej Polski na kontynencie afrykańskim.
Polskie firmy eksportują do Republiki Konga przede wszystkim pojazdy mechaniczne, maszyny do produkcji żywności, tekstylia, produkty mięsne oraz części do maszyn. W imporcie z Konga przeważają natomiast miedź i drewno. W 2012 r. wysokość obrotów handlowych między Polską i Republiką Konga wyniosła ok. 12 mln euro (10 mln euro to polski eksport, którego dynamika w porównaniu do poprzedniego roku zwiększyła się o 65 proc).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/