Trwa ładowanie...
d2ncof8
msz

MSZ ws. III Międzynarodowego Kongresu Praw Człowieka (komunikat)

...

Share
d2ncof8

07.12. Warszawa - MSZ informuje:

III Międzynarodowy Kongres Praw Człowieka (The Third International Conference on Human Rights Education, HRE) zgromadził na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w dniach 7-10 grudnia 2012 r. wybitnych polskich i zagranicznych przedstawicieli nauki, pracowników organizacji pozarządowych i praktyków zajmujących się tą tematyką. Podzielili się oni swoją wiedzą i doświadczeniem m. in. w dziedzinie transformacji ustrojowej i edukacji na rzecz ochrony praw człowieka.

Roboczą część kongresu otworzył wykładem poświęconym sukcesowi polskiej transformacji podsekretarz stanu w MSZ Janusz Cisek.

d2ncof8

W swym wykładzie prof. Cisek podkreślił symbolikę "Solidarności" jako ruchu społecznego leżącego u źródeł polskiej transformacji ustrojowej. Zaakcentował też niepodległościową rolę polskiej emigracji. Wiceminister dokonał charakterystyki dynamicznych zmian końca lat osiemdziesiątych w Polsce i podkreślił siłę ich oddziaływania na inne państwa. Nakreślił ponadto mapę głównych sukcesów ostatniego dwudziestolecia w skali kraju i Europy.

Na przykładzie polskiej i środkowoeuropejskiej transformacji, uczestnicy konferencji - wśród których znaleźli się m.in. były Rzecznik Karty 77 bp. Vaclav Maly z Czech, Lech Wałęsa czy Tadeusz Mazowiecki - w kolejnych dniach będą dyskutować o optymalnych kierunkach demokratycznych zmian w takich regionach świata jak Birma, Północna Afryka i Bliski Wschód.

Konferencję zwieńczy wręczenie Nagrody im. Pawła Włodkowica. Od 2006 roku jest ona przyznawana przez Rzecznika Praw Obywatelskich osobom lub instytucjom szczególnie zasłużonym dla obrony podstawowych prawd i wartości obywatelskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ sewa/

d2ncof8

Podziel się opinią

Share
d2ncof8
d2ncof8