MSZ ws. otwarcia siedziby Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji w Brukseli (komunikat, korekta)

...

27.05.2013 | aktual.: 27.05.2013 20:08

W trzecim akapicie zamiast: "Petras Vaitiekunas", powinno być: "Linas Linkevicius"

#

27.05. Warszawa - MSZ informuje:

Nasza wspólna inicjatywa, będąca odpowiedzią na demokratyczne aspiracje społeczeństw europejskiego sąsiedztwa nabrała realnych kształtów - powiedział minister Radosław Sikorski podczas uroczystości otwarcia 27 maja w Brukseli siedziby Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji (European Endowment for Democracy, EED).

Sekretariat Funduszu mieścić się będzie w dawnym budynku polskiej ambasady RP w Królestwie Belgii. Powołanie Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji, flagowej inicjatywy polskiej prezydencji w UE, zaproponował w styczniu 2011 roku minister Radosław Sikorski. Pomysł jego utworzenia był odpowiedzią na brutalne stłumienie przez władze protestów po wyborach prezydenckich na Białorusi i wydarzenia arabskiej wiosny w Tunezji, Egipcie i Libii. Jak zaznaczył w poniedziałek minister Sikorski demokracja w europejskim sąsiedztwie nie zapuściła na dobre korzeni. Sytuacja nadal pozostawia wiele do życzenia - i tu pojawia się miejsce dla EED.

Jesteśmy tutaj, aby wspierać tych, którzy są osamotnieni. Gdyż to właśnie oni, wyborcy - zwykli ludzie, społeczeństwo obywatelskie, oddolne ruchy społeczne - powinni mieć swój udział w rządzeniu w swoich krajach - podkreślił minister Sikorski. W uroczystości wziął także udział minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius.

Fundusz, którego dyrektorem wykonawczym został wybrany w styczniu br. wiceminister Jerzy Pomianowski, obejmie swoim działaniem organizacje społeczne, młodych liderów prodemokratycznych, jak również niezależne media. EED będzie finansowane ze środków Komisji Europejskiej oraz wpłat państw członkowskich, z których realizowane będą projekty. Budżet EED w pierwszych trzech latach będzie wynosił ponad 25 mln euro. Największy wkład zadeklarowały: Polska (5 mln euro), Szwecja, Dania, Holandia i Szwajcaria.

W Brukseli minister Radosław Sikorski wziął udział również spotkaniu Rady do Spraw Zagranicznych UE. W trakcie rozmów ministrów spraw zagranicznych o sytuacji w Syrii i procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie minister Sikorski podkreślił, że Polska liczy na polityczne rozwiązanie konfliktu. Szansą na to mogłoby być, zaproponowane przez Rosję i USA, zwołanie drugiej międzynarodowej konferencji pokojowej w Genewie. Do jej czasu Polska popiera przedłużenie obecnego embarga na dostawę broni. - Sytuacja jest bardzo trudna. Nie wiemy jakie konsekwencje miałoby uzbrojenie opozycji syryjskiej - zaznaczył minister.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Źródło artykułu:PAP
mszbrukseladyplomacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)