Trwa ładowanie...
d1cvjjd

MSZ ws. przemocy religijnej w Egipcie (komunikat)

...

d1cvjjd
d1cvjjd

27.08. Warszawa - MSZ informuje:

Polska wyraża rosnące zaniepokojenie eskalacją konfliktu i przemocy w Egipcie. Tragicznym przejawem rozszerzania się jego zasięgu są setki zabitych i rannych. Poważną troską napawa usztywnianie się stanowisk stron kryzysu oraz dotychczasowy brak woli doprowadzenia do porozumienia.

Wzywamy egipskie władze do działania z rozwagą i zapewnienia bezpieczeństwa i praw podstawowych wszystkim obywatelom. Mamy wciąż nadzieję na osiągnięcie kompromisu i uniknięcie konfliktu na jeszcze szerszą skalę. Oczekujemy skutecznego eliminowania przemocy jako instrumentu rozwiązywania konfliktów politycznych i społecznych. Zbyt często jej ofiarami są grupy i instytucje niezaangażowane w bieżące spory.

Zwracamy uwagę na coraz częstsze przypadki rozszerzania się konfliktu politycznego o aspekty religijne, w postaci licznych ataków na chrześcijan, palenia ich kościołów, niszczenia instytucji chrześcijańskich oraz stosowanie innych aktów przemocy wobec pojedynczych osób. W tym kontekście podkreślamy, że odpowiedzialność za ochronę instytucji religijnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa osobistego każdego obywatela niezależnie od wyznania spoczywa na władzach egipskich.

d1cvjjd

Zagrożenie nietolerancją religijną może prowadzić do nieodwracalnych skutków w postaci masowego łamania praw człowieka. Niesie ona ze sobą trudne do przewidzenia następstwa - zwłaszcza w muzułmańskim Egipcie, gdzie chrześcijanie, głównie Koptowie, stanowią około 10 procent populacji kraju. Kwestie te są przedmiotem szczególnej uwagi społeczności międzynarodowej, w tym Polski, która uczula na nie Unię Europejską.

Powyższe stanowisko zostało przekazane ambasadorowi Arabskiej Republiki Egiptu w RP. Polska będzie konsekwentnie prezentowała takie stanowisko wobec wszystkich państw, w których chrześcijanie stanowią mniejszość religijną.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1cvjjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cvjjd