MSZ ws. relacji powstańców warszawskich żyjących w Ameryce (komunikat)
...
08.01. Warszawa - MSZ informuje:
Dzięki projektowi realizowanemu przez Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku we współpracy z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego relacje dziewięciu uczestników Powstania Warszawskiego mieszkających w Stanach Zjednoczonych zostaną zachowane dla następnych pokoleń.
Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego gromadzi relacje uczestników i świadków Powstania Warszawskiego mieszkających w kraju i za granicą. Dotychczas zebrało już 3,5 tys. wywiadów. Grudniowe nagrania zrealizowane przez Archiwum w Stanach Zjednoczonych były możliwe dzięki pieniądzom ze środków polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz pomocy polskich dyplomatów.
Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku nawiązał kontakt z Powstańcami zamieszkującymi tamtejszy okręg konsularny, pośredniczył w umawianiu rozmów i zorganizował logistyczną część wyjazdów pracowników Archiwum. Dzięki wspólnym wysiłkom Muzeum Powstania Warszawskiego i Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku udało się przeprowadzić wywiady m.in. z: Jadwigą Adamiak, Janem Kurdwanowskim, Krystyną Chrostek, Jerzym Kuncewiczem, Lubomirem Tomaszewskim i Andrzejem Łubieńskim.
Wywiady filmowe z uczestnikami Powstania przedstawiają sylwetki osób, które w Ameryce odniosły sukces, tworząc własny biznes lub pracując w prestiżowych firmach, czy też profesjach. Krystyna Chrostek, która jest fizykiem z wykształcenia przez długie lata pracowała w szpitalu jako rentgenolog. Jerzy Kuncewicz jest inżynierem elektronikiem i po latach pracy doszedł do stanowiska szefa dużej firmy elektronicznej. Najdłuższy wywiad przeprowadzono z Janem Kurdwanowskim, lekarzem pracujących w Ameryce. Ciekawą postacią jest też Lubomir Tomaszewski, polski artysta przez lata związany z wzornictwem przemysłowym, autor unikatowych projektów m.in. dla fabryki porcelany w Ćmielowie, który w latach 60. na zaproszenie amerykańskiej rodziny Vanderbiltów przyjechał do Stanów Zjednoczonych i przez wiele lat wykładał tam wzornictwo.
W czasie grudniowych wywiadów ich bohaterowie niejednokrotnie podkreślali, że przeżycie Powstania Warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i II wojny światowej zahartowało ich, a także nauczyło jak przetrwać w trudnych warunkach. Dzięki tym cechom w Ameryce łatwiej było im odnieść sukces, czego przykładem może być choćby kariera Andrzeja Łubieńskiego, który do dziś w Stanach Zjednoczonych prowadzi dobrze prosperującą firmę chemiczną.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/