Trwa ładowanie...
d1fpqg7
zgon

MSZ ws. śmierci Leopolda Ungera (komunikat)

...

Share
d1fpqg7

21.12. Warszawa - MSZ informuje:

Leopold Unger, wybitny dziennikarz, zmarł 20 grudnia w Brukseli. Nie do przecenienia są Jego zasługi na rzecz budowania na Zachodzie wiedzy i wrażliwości na dążenia niepodległościowe Polski i innych państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz walki z komunizmem.

Leopold Unger ponad 60 lat poświęcił dziennikarstwu. Do czasu emigracji w 1969 r. spowodowanej komunistycznymi represjami antysemickimi, pracował w PAP i w "Życiu Warszawy".

d1fpqg7

Po przyjeździe do Belgii Unger w dzienniku "Le Soir" wypracował sobie pozycję wybitnego eksperta w dziedzinie międzynarodowej, a zwłaszcza rosyjskiej oraz środkowo- i wschodnioeuropejskiej. Publikował pod pseudonimem Pol Mathil, także w prestiżowym "International Herold Tribune".

Był wieloletnim współpracownikiem paryskiej "Kultury", gdzie jako "Brukselczyk" redagował przez prawie 3 dekady rubrykę komentującą problematykę międzynarodową. Miliony Polaków pamiętają go też z występów w Radiu Wolna Europa i polskiej sekcji BBC.

W latach osiemdziesiątych jako jeden z nielicznych dziennikarzy potrafił uzmysłowić światowej opinii publicznej historyczne znaczenie "Solidarności". Po raz pierwszy od przymusowego wyjazdu odwiedził Polskę w marcu 1989 r., w grupie komentatorów towarzyszących rządowej delegacji z Belgii. Po upadku komunizmu zaczął częściej gościć w Polsce, nawiązał stałą współpracę z "Gazetą Wyborczą" oraz z polskimi uczelniami. Regularnie brał udział w Forum Ekonomicznym w Krynicy oraz w licznych konferencjach na szczeblu międzynarodowym.

W 2009 r. odebrał nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich, został także uhonorowany doktoratem honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Ministerstwo Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych oddaje hołd pamięci Leopolda Ungera i łączy się w bólu z Jego Rodziną.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

d1fpqg7

Podziel się opinią

Share
d1fpqg7
d1fpqg7