MSZ ws. umowy indemnizacyjnej z Wielką Brytanią (komunikat)

...

28.02.2014 10:05

28.02. Warszawa - MSZ informuje:

W związku z czwartkową debatą w brytyjskiej Izbie Lordów poświęconą kwestii restytucji mienia ofiar Holokaustu i ich spadkobierców, Ministerstwo Spraw Zagranicznych prezentuje poniżej tekst Układu pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii, dotyczącego załatwienia spraw finansowych z 11 listopada 1954 r.

Kwestie zwrotu mienia i rekompensat w Polsce regulują przepisy kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego oraz niektóre inne ustawy. W oparciu o te przepisy restytucja mienia prywatnego w Polsce trwa od roku 1989.

Polskie prawo nie czyni różnicy między roszczącymi ze względu na ich pochodzenie etniczne czy wyznanie - wszyscy mogą korzystać z tych samych procedur i instrumentów prawnych. 11 listopada 1954 podpisany został układ odszkodowawczy między Polską a Zjednoczonym Królestwem regulujący sprawy roszczeń finansowych wobec Polski obywateli brytyjskich i zarejestrowanych na terenie UK przedsiębiorstw. Na jego mocy rząd RP wypłacił rządowi Zjednoczonego Królestwa kwotę niemal 5,5 mln funtów.

Łącznie w latach 1991-2012 państwo polskie przekazało w ramach stałej pomocy ofiarom represji niemieckich na terenach gett i obozów (oraz dziedziczącym po nich wdowom i wdowcom) 65 708 738 zł (niemal 22 mln USD). Kwota ta nie obejmuje wszystkich wydatków budżetowych przekazywanych na rzecz ofiar Holokaustu, a jedynie te, które są możliwe do oszacowania.

Więcej informacji o restytucji mienia i umowach indemnizacyjnych na www.propertyrestitution.pl

Treść umowy (w języku polskim i angielskim) można znaleźć na stronie MSZ: http://www.msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/europa/informacja_msz_nt__umowy_indemnizacyjnej_z_wielka_brytania

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ amt/

Źródło artykułu:PAP
wielka brytaniadyplomacjamsz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)