MSZ ws. Warszawskiego Dialogu na Rzecz Demokracji (komunikat)
...
16.12.2012 | aktual.: 17.12.2012 07:08
16.12. Warszawa - MSZ informuje:
Warszawski Dialog na Rzecz Demokracji - nowe forum dyskusji o demokratyzacji.
Aż 176 uczestników z 40 krajów, nawet tak odległych jak Zimbabwe czy Chile przyjechało do Warszawy na pierwszą edycję konferencji "Warszawski Dialog na Rzecz Demokracji". W dniach 14-15 grudnia w Kolegium Europejskim w Natolinie dyskutowano o procesach demokratyzacyjnych we współczesnym świecie.
Konferencja "Warszawski Dialog na Rzecz Demokracji - Warsaw Dialogue for Democracy" - organizowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Instytut Pamięci Narodowej - zgromadziła osoby zaangażowane w krzewienie demokracji, przedstawicieli think-tanków, organizacji pozarządowych, organizacji międzynarodowych, a także administracji rządowej ze wszystkich kontynentów. Do Warszawy zjechali przedstawiciele m.in. krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Ukraina)
, państw bałkańskich (Chorwacja, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra), krajów Bliskiego Wschodu (Izrael, Jordania), Afryki Północnej (Maroko, Algieria, Tunezja, Libia, Egipt), Afryki subsaharyjskiej (Etiopia, Zimbabwe) czy Ameryki Południowej (Argentyna, Chile). - Demokracja wpisana jest głęboko w polską historię i stanowi istotną część polskiego dziedzictwa cywilizacyjnego. W imię solidarności chcemy dzielić się swoimi doświadczeniami, ale też chcemy poznać doświadczenia i wyzwania innych. Temu niech posłuży
inaugurowany dzisiaj Warszawski Dialog na rzecz Demokracji - powiedział podczas rozpoczęcia konferencji Podsekretarz Stanu w MSZ Jerzy Pomianowski.
Dyskusja odbywała się w czterech sesjach: "Od rewolucji do transformacji. Marzenia a rzeczywistość", "Sprawiedliwość transformacyjna", "Nowe trendy w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego" oraz "Zmiana świadomości społecznej w świetle przemian demokratycznych".
Moderatorami sesji były osoby zaangażowane w procesy demokratyzacyjne zarówno w państwach będących uznanymi demokracjami (Stany Zjednoczone, Niemcy, Polska, Łotwa, Rumunia), jak i z krajów, gdzie demokracja dopiero jest budowana (Maroko, Tunezja, Egipt). Głos zabierali także przedstawiciele państw, gdzie nie nastały jeszcze warunki dla transformacji demokratycznej (Białoruś) lub gdzie napotyka ona na poważne trudności (Ukraina). Zaproszenie do wzięcia udziału przyjęli również przedstawiciele 18 Szkół Nauk Politycznych Rady Europy z państw sąsiedzkich UE: Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, Bałkanów, krajów Partnerstwa Wschodniego oraz Rosji.
Warszawski Dialog na Rzecz Demokracji to kolejny projekt wzmacniający tzw. "proces warszawski". Jego początkiem był zainicjowany przez Bronisława Geremka i Madeleine Albright szczyt państw demokratycznych pod hasłem "Ku Wspólnocie Demokracji", który odbył się w lipcu 2000 r. w Warszawie. W ten proces wpisuje się również powołanie na wniosek Polski Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji (EED) - nowego mechanizmu unijnego, który będzie miał na celu promowanie i wspieranie demokratycznej transformacji w krajach europejskiego sąsiedztwa. Demokratyzacja stanowi trwały element polskiej racji stanu i polityki zagranicznej od wielu lat. Polskie doświadczenie transformacyjne i chęć dzielenia się nim tworzą mocną i rozpoznawalną w świecie cechę polskiej marki narodowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ stav/