MSZ ws. wizyty wiceminister Beaty Stelmach w Kijowie (komunikat)
...
23.02. Warszawa - MSZ informuje:
O polsko-ukraińskich relacjach gospodarczych, w tym wsparciu polskich przedsiębiorstw stykających się na Ukrainie z problemami, rozmawiała Podsekretarz Stanu w MSZ Beata Stelmach podczas wizyty w Kijowie w dniach 21-23 lutego 2012 r.
Minister Stelmach rozmawiała z pierwszym wicepremierem Ukrainy Wałerijem Choroszkowskim, prezesem Narodowego Banku Ukrainy Siergiejem Arbuzowem, wiceministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem i wiceministrem energetyki i przemysłu węglowego Wołodymyrem Makuchą. Pani Minister towarzyszyła grupa polskich firm, chcących rozwijać kontakty biznesowe na Ukrainie m.in. w sferze energetyki, w tym odnawialnej oraz rynku finansowego.
W spotkaniach Pani Podsekretarz Stanu towarzyszyli przedstawiciele firm, którzy mieli dzięki temu okazje bezpośrednio przekazać ukraińskim decydentom informacje o swoich problemach. Polscy inwestorzy działający na Ukrainie, skupieni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Polskich Przedsiębiorców na Ukrainie oraz Polsko-Ukraińskiej Izbie Gospodarczej, wskazywali na kłopoty w kontaktach ze służbami podatkowymi, przede wszystkim nieterminowy zwrot VAT dla eksporterów, konieczność przedpłat innych podatków w celu odzyskania VAT, niekorzystne dla firm, subiektywne interpretowanie prawa przez organy podatkowe, nadmierne kontrole i często agresywne postępowanie służb podatkowych wobec firm, powtarzające się próby korupcyjne, problemy z egzekwowaniem prawa.
Pierwszy wicepremier W. Choroszkowski, który od niedawna nadzoruje funkcjonowanie całego bloku gospodarczego w ukraińskim rządzie, zadeklarował gotowość wsparcia przy rozwiązaniu problemów polskich firm, w szczególności tych dotyczących błędów w prawie oraz funkcjonowaniu służb podatkowych i celnych. Stwierdził, że są to w większości problemy systemowe, których ma świadomość i jest zdeterminowany, by działać na rzecz ich wyeliminowania. Wiceminister B. Stelmach podkreślała, że jedynie przyjazny klimat dla zagranicznych inwestorów może przyczynić się do napływu inwestycji zagranicznych, podkreślając bardzo duże zainteresowanie polskiego biznesu rynkiem ukraińskim.
W czasie spotkania z prezesem banku centralnego S. Arbuzowem głównym tematem było umożliwienie wykorzystania przez ukraińskie banki instrumentu finansowania polsko-ukraińskich przedsięwzięć, oferowanego przez bank BGK, w ramach Rządowego Programu Wspierania Eksportu. Uzgodniono uruchomienie pod nadzorem banku centralnego Ukrainy projektu pilotowego z udziałem jednego z ukraińskich banków komercyjnych, który da importerom polskich towarów na Ukrainę możliwość kredytowania transakcji na bardzo korzystnych warunkach.
W czasie spotkania w ministerstwie energetyki rozmawiano o szansach na wznowienie dostaw ukraińskiego gazu ziemnego do Polski, możliwościach udziału polskich firm w rozwoju sektora energetyki odnawialnej na Ukrainie, a także potrzebie współdziałania i dzielenia się doświadczeniami w zakresie poszukiwania gazu ze złóż niekonwencjonalnych.
Jednym z wielu tematów poruszanych w czasie rozmowy z wiceministrem P. Klimkinem było zachęcanie strony ukraińskiej do pełniejszego korzystania z instrumentów finansowych oferowanych w ramach programu Partnerstwa Wschodniego, w szczególności środków dedykowanych na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.
Wiele miejsca w trakcie spotkań poświęcono potrzebie dalszego stymulowania obecności ukraińskich emitentów akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych SA w Warszawie. Min. Stelmach uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami ukraińskich spółek obecnych na GPW SA w Warszawie (jest ich 11), w czasie którego zainicjowano ideę powołania Klub Ukraińskich Emitentów na warszawskim parkiecie. Idea ta wspierana będzie m.in. w ramach porozumienia, które podpisali Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej i Ludwik Sobolewski, prezes GPW SA.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ akuc/