MSZ ws. wypowiedzi R. Sikorskiego dla irańskiej gazety Shargh (komunikat)

...

24.02. Warszawa - MSZ informuje:

- Nasze narody łączy długa historia przyjaźni. W tym roku obchodzimy 540-tą rocznicę pierwszych wymian dyplomatycznych między Polską a Iranem. To historyczne osiągnięcie, uwydatnia nasze tradycje otwartości i tolerancji. - czytamy w artykule ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego opublikowanym pod tytułem "Powrót po dwunastu latach do Iranu" na łamach największego reformatorskiego irańskiego dziennika Shargh. - Wykorzystajmy tę okazję do promowania trwałej współpracy, w szczególności w zakresie polityki zagranicznej, handlu, kultury i nauki - apeluje minister.

- W ciągu ostatnich 25 lat doświadczyliśmy bezprecedensowego rozwoju gospodarczego i postępu w obronie naszych interesów narodowych. Polska jest obecnie zarówno bezpieczniejsza, jak i zamożniejsza niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 500 lat - przypomina Radosław Sikorski - Jednym z kluczy do tej przemiany była nasza decyzja o przyłączenia się do europejskiej i atlantyckiej sfery politycznej i gospodarczej. Minister podkreśla w publikacji, że proces transformacji nie był łatwy. - Aby odnieść sukces, musieliśmy przezwyciężyć nieufność i obawy mocno zakorzenione w polskiej mentalności - przyznaje Radosław Sikorski - Przed 2004 rokiem wielu Polaków - którzy podobnie jak Irańczycy pielęgnują swoją niezależność i wolność - obawiało się, że przystąpienie do UE oznaczałoby ponowne podporządkowanie. Teraz wiemy, że te obawy były nieuzasadnione - zaznacza szef polskiego resortu dyplomacji i przekonuje, że od momentu przystąpienia do UE Polska jest nie tylko lepiej przygotowana do skutecznej realizacji swych celów
politycznych, ale także zamożniejsza.

- W dzisiejszym świecie żaden kraj nie może się rozwijać, jeśli izoluje się od swoich sąsiadów i świata - kontynuuje minister i ocenia, że choć dążenie do zachowania pełnej suwerenności narodowej jest często zrozumiałe, to nie odpowiada realiom epoki nowożytnej. - Samowystarczalność jest dzisiaj iluzją - stwierdza minister Sikorski wskazując na powiązania łączące społeczność międzynarodową i na znaczenie konstruktywnego zaangażowania się państw w swym bezpośrednim sąsiedztwie. W tym kontekście minister z uznaniem przytacza zaangażowanie Iranu w rozwiązywanie kryzysu w Syrii. Wyraża także nadzieję, że Iran "pozostanie w pełni zaangażowany w swoją pracę, aby zapewnić skuteczną realizację porozumień genewskich", co z kolei otworzy drogę do normalizacji stosunków między Islamską Republiką Iranu a jej zagranicznymi partnerami. - Jesteśmy gotowi, aby pomóc w tym procesie - dodaje szef polskiej dyplomacji wyrażając przy tym przekonanie, że polskie doświadczenie może okazać się przydatne w planowaniu powrotu Iranu
do pełnego zaangażowania międzynarodowego.

Radosław Sikorski zapowiada również w artykule, że w czasie swej zbliżającej się wizyty w Iranie zamierza przeprowadzić intensywne rozmowy ze swoim irańskim odpowiednikiem oraz innymi najwyższymi urzędnikami irańskimi. - Skupimy się na tym, jak rozwijać mocne podstawy przyjaźni między naszymi krajami i narodami, z korzyścią dla obu krajów i dla całej społeczności międzynarodowej - czytamy w artykule. Szef polskiego MSZ zapowiada ponadto, że Polska wyśle wkrótce do Iranu misję handlową, w której udział weźmie kilkudziesięciu liderów polskiego biznesu.

Źródło: Radosław Sikorski, "Powrót po dwunastu latach do Iranu", irański dziennik Shargh

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ksi/

Źródło artykułu:PAP
iranmediamsz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)