MSZ: XV posiedzenie Stałego Polsko-Tureckiego Komitetu Konsultacyjnego Wysokiego Szczebla

...

13.02.2014 17:04

13.02. Warszawa - MSZ informuje:

Relacje dwustronne oraz przygotowania do oficjalnego rozpoczęcia 600. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją były głównymi tematami konsultacji politycznych w ramach XV posiedzenia Stałego Polsko-Tureckiego Komitetu Konsultacyjnego Wysokiego Szczebla. W rozmowach w Pałacu Prezydenckim 13 lutego wziął udział reprezentujący Ministerstwo Spraw Zagranicznych podsekretarz stanu Bogusław Winid.

Podczas spotkania omówiono także aktualną sytuację i wydarzenia na Bliskim Wschodzie i Bałkanach Zachodnich. Stronie polskiej przewodniczył podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Jaromir Sokołowski, natomiast na czele delegacji tureckiej stał podsekretarz stanu w MSZ Murat Salim Esenli. Wiceminister Winid zwrócił uwagę, że 600-lecie polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych będzie okazją do wzmocnienia współpracy z Turcją, państwem o silnej pozycji w regionie, dynamicznej gospodarce i znaczącym potencjale demograficznym. - Wspólne projekty realizowane podczas jubileuszu pozwolą na umocnienie pozytywnego wizerunku Polski w Turcji. - podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.

Historia stosunków dyplomatycznych Polski z Turcją sięga 1414 r. Według "Kronik" Jana Długosza cztery lata po bitwie pod Grunwaldem sułtan Mehment I elebi przyjął na swoim dworze w Bursie (ówczesnej stolicy imperium) pierwszą polską misję dyplomatyczną. W pamięci zbiorowej Polaków Turcja jest krajem, który nigdy nie uznał rozbiorów Polski. Podczas II wojny światowej Ambasada RP w Ankarze działała nieprzerwanie, a władze tureckie udzielały pomocy uciekinierom z Polski. Pomogły także w ewakuacji rezerw państwowych złota Banku Polskiego. Polskę i Turcję od blisko 600 lat łączą nie tylko silne więzi polityczne, ale także bliskie relacje handlowe i kulturalne.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Źródło artykułu:PAP
dyplomacjapolskamsz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)