MSZ: zadania i priorytety EED zaprezentowane organizacjom pozarządowym (komunikat)

...

25.02. Warszawa - MSZ informuje:

O Europejskim Funduszu na rzecz Demokracji (EED), jego strukturze organizacyjnej, statusie prawnym, zadaniach i priorytetowych obszarach działania z przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych rozmawiał wybrany na dyrektora wykonawczego EED podsekretarz stanu w MSZ Jerzy Pomianowski.

"Polskie organizacje pozarządowe stanowią naturalne zaplecze dla przyszłej działalności EED jako organizacje, których doświadczeniem jest udział nie tylko w polskiej transformacji systemowej, ale także wsparcie przemian demokratycznych we wschodnim sąsiedztwie UE, w szczególności na Ukrainie, Białorusi, czy w Mołdowie. Z tego doświadczenia EED będzie na pewno korzystać" - podkreślił wiceminister Jerzy Pomianowski.

Wyjaśnił on, że rolą Funduszu będzie elastyczne reagowanie na potrzeby działaczy dążących do demokratycznych zmian w swoich państwach i wspólnotach. Dotyczy to także podmiotów o charakterze politycznym, ale takich, które nie reprezentują w sposób bezpośredni istniejących partii politycznych.

"EED będzie także udzielał dotacji podmiotowych, nieco zapomnianych, czy niedocenianych przez inne podmioty wspierające przemiany demokratyczne w świecie, a mających kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia początkowej działalności danej organizacji, czy po prostu grupy osób zainteresowanych transformacją demokratyczną" - zaznaczył Jerzy Pomianowski.

Według założeń Fundusz będzie podejmował także zadania, których nie są w stanie realizować inni darczyńcy. Wśród nich wiceminister wymienił przede wszystkim reagowanie na bardzo wczesnym etapie zmian prodemokratycznych, kiedy działanie innych partnerów międzynarodowych nie jest jeszcze możliwe, chociażby z uwagi na ograniczenia biurokratyczne czy polityczne.

Potrzebę powołania Funduszu zgłosił szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w styczniu 2011 r. tuż po brutalnym stłumieniu przez władze protestów na Białorusi oraz w związku z początkiem arabskiej wiosny. W krótkim czasie inicjatywa zyskała poparcie państw członkowskich UE i wysokiej przedstawiciel Catherine Ashton, a także Komisji Europejskiej, w tym komisarza Stefana Fuelego, oraz Parlamentu Europejskiego. Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 r. znacznie przyspieszyła prace nad utworzeniem EED.

Spotkanie 25 stycznia 2013 r. zostało zorganizowane z inicjatywy Fundacji Solidarności Międzynarodowej w związku z wyborem wiceministra Jerzego Pomianowskiego na stanowisko dyrektora wykonawczego EED w styczniu 2013 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
mszorganizacje pozarządowedyplomacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)