Trwa ładowanie...
d1ppir5

MSZ zwrócił się o wyjaśnienia do TVP w sprawie TVP Polonia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) zwróciło się do TVP o wyjaśnienia w sprawie możliwych problemów z odbiorem TVP Polonia od stycznia 2015 r., zapowiedział Tomasz Orłowski, podsekretarz stanu ds. współpracy rozwojowej, Polonii i polityki wschodniej i azjatyckiej w MSZ.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
MSZ zwrócił się o wyjaśnienia do TVP w sprawie TVP Polonia
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d1ppir5

Zdaniem ekspertów, planowana od nowego roku zmiana operatora satelitarnego, nadającego m.in. sygnał TVP Polonia, ograniczy dostęp europejskiej Polonii do tego kanału.

Temat skutecznego dotarcia do Polonii za pośrednictwem kanałów nadawanych przez TVP był jednym z najważniejszych wątków debaty "Po co nam Polonia?", której partnerem medialnym była agencja ISBnews.

- Polska ma jedną z największych diaspor. Jednym z podstawowych obowiązków państwa jest zapewnienie dostępu Polonii do mediów, zarówno tradycyjnych, jak i internetowych - przekonywał Paweł Kowal z Polska Razem.

d1ppir5

Duże kontrowersje wywołuje ogłoszona we wrześniu przez TVP decyzja o zmianie sposobu nadawania sygnałów za pośrednictwem satelity. Od 1 stycznia 2015 roku TVP planuje m.in. zmianę dotychczasowego operatora satelitarnego. Marcin Ornass-Kubicki, prezes Astra Central Europe ostrzega, że decyzja ta oznaczać będzie problem z odbiorem TVP Polonia przez miliony Polaków mieszkających w Europie. Jak przekonuje, w razie zmiany operatora satelitarnego po 1 stycznia 2015 Polacy za granicą zobaczą "czarne ekrany" tam, gdzie dotychczas była TVP Polonia. Przedstawiciele Polonii zmuszeni będą do inwestycji w przeinstalowanie swojej anteny lub zakupu i instalacji na fasadzie wielorodzinnego budynku indywidualnej anteny do odbioru TVP Polonia.

"W większości europejskich miast - Paryżu, Brukseli, czy Amsterdamie - nie jest to fizycznie możliwe lub wiąże się z uciążliwą procedurą administracyjną, w Niemczech z corocznymi opłatami w wysokości blisko 200 euro" - mówi Ornass-Kubacki.

Zdaniem przedstawiciela ministerstwa, opieka nad Polonią i budowanie wspólnoty narodowej jest jednym z filarów polskiej polityki zagranicznej. Dużą rolę spełniają w tym wypadku kanały TVP, dlatego dziwi go sytuacja z TVP Polonia.

- O decyzji TVP dowiedzieliśmy się z prasy. Zasadniczym celem TVP Polonia jest dotarcie do Polaków mieszkających zagranicą, dlatego poprosiłem już zarząd TVP o stosowne wyjaśnienia. Dostrzegamy ten problem i oczekujemy jasnej odpowiedzi - powiedział Orłowski.

d1ppir5

Joanna Fabisiak, wiceprzewodnicząca Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz członek Rady Programowej TVP Polonia, uważa, że decyzja TVP powinna być jeszcze przedmiotem dyskusji. - Należy wybrać rozwiązanie, które przede wszystkim będzie dobre dla Polaków mieszkających za granicą - stwierdziła.

Tomasz Orłowski poinformował również, ze w MSZ trwają prace nad programem, który zmodyfikuje formułę programów nadawanych dla Polonii, kładąc większy nacisk m.in. na treści informacyjne, promocję kultury, historii i języka polskiego. Program przestawiony zostanie prawdopodobnie do końca tego roku.

d1ppir5

Podziel się opinią

Share
d1ppir5
d1ppir5