Trwa ładowanie...
mundurowi
17-07-2014 10:13

Mundurowi walczą o swoje płace. Państwo słono zapłaci?

Brak waloryzacji płac funkcjonariuszy może kosztować skarb państwa 750 mln zł - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Mundurowi walczą o swoje płace. Państwo słono zapłaci?Źródło: PAP/Darek Delmanowicz
d2a5feq
d2a5feq

Od pięciu lat wynagrodzenia policjantów, strażaków, pograniczników i funkcjonariuszy Służby Więziennej są zamrożone. Zdaniem związkowców jest to sprzeczne z konstytucją, dlatego postanowili skorzystać z procedury pozwu zbiorowego. Łącznie może dotyczyć to 150 tys. mundurowych.

Pierwsi zdecydowali się złożyć taki pozew związkowcy ze Służby Więziennej na Mazowszu. Przygotowują się do takich działań również ich koledzy z innych regionów. O swoje chcą się też upomnieć pogranicznicy, strażacy i policjanci. Na zaspokojenie wszystkich roszczeń będzie potrzeba co najmniej 750 mln zł - czytamy w gazecie.

Ile zarabiają mundurowi?

Zarobki służb mundurowych w naszym kraju składają się z wynagrodzenia podstawowego oraz różnych dodatków. Stanowią całkiem atrakcyjną perspektywę dla młodych ludzi, a nieraz są nawet wyższe niż proponowane stawki w prywatnej firmie. Do tego dochodzi gwarancja zatrudnienia związana z pracą w sektorze publicznym.

Najniższe uposażenie w policji przysługuje kursantom, czyli osobom przebywającym na podstawowym szkoleniu. Otrzymują oni miesięcznie kwotę 1 361 zł netto. Dodatkowo w czasie kursu nie musi się martwić o wyżywienie i mieszkanie. W momencie podjęcia służby pensja rośnie aż do 2 225 zł. Inni pracownicy m. in. referenci, detektywi czy asystenci zarabiają w granicach 2 500-3 650 zł.

d2a5feq

Jeszcze lepsze zarobki mają osoby zatrudnione na stanowiskach wyższego szczebla. Począwszy od kierowników referatów (3 812 zł), przez zastępców naczelników wydziałów (3 983 zł) po ekspertów (4 548 zł). Najwięksi krezusi to oczywiście ci stojący u szczytu policyjnej hierarchii. Komendant Główny Policji zarabia 13976 zł miesięcznie, a jego zastępca o 1826 zł mniej. Nie narzekają także komendanci powiatowi (6 453 zł) i wojewódzcy (8 513 zł).

W przypadku straży granicznej podstawę wynagrodzenia stanowi kwota bazowa umieszczana w ustawie budżetowej. Na jej podstawie oraz mnożników przyporządkowanych odpowiednim grupom zaszeregowania pracowników ustalić można pensję zasadniczą. Wynosi ona od 1 295 do 4 509 zł w przypadku funkcjonariuszy w służbie przygotowawczej oraz od 1 371 do 7 982 zł dla służby stałej. Najwyższe kategorie dotyczą Komendanta Głównego SG (wspomniane 7 982 zł) i jego zastępcy (7 068 zł).

Z kolei średnia zarobków strażaka z krótkim stażem wynosi 2 300 zł. Dużo lepiej jest na stanowiskach oficerskich, gdzie pensja może sięgać nawet 8 200 zł. Brygadierzy, czyli odpowiednich wojskowych pułkowników, otrzymują ok. 4 000 zł.

Drugą częścią wynagrodzeń służb mundurowych stanowią liczne dodatki, które znacznie wzbogacają portfele mundurowych. Zaliczamy do nich między innymi:

- dodatkową pensję tzw. trzynastkę,
- nagrody jubileuszowe,
- dodatek za wysługę lat,
- dodatek funkcyjny,
- dodatek za stopień służbowy,
- dodatek służbowy lub motywacyjny,
- gratyfikacje urlopowe dla każdego członka rodziny,
- dodatek mundurowy,
- dodatek za opiekę nad psem służbowym,
- dodatek za pełnienie służby w Warszawie.

d2a5feq

Niektóre z nich dotyczące wszystkich służb mundurowych, a niektóre np. dwa ostatnie są przewidziane jedynie dla policjantów. Wysokość dodatków jest w dużej mierze uzależniona od posiadanego stopnia czy długości służby. Chociażby wojskowy z 3-letnim stażem otrzymuje dodatek za wysługę lat w wysokości 3 proc. uposażenia, a ten który w wojsku spędził 25 lat ma go w wysokości 25 proc.

Szczegółowe warunki dodatków regulujące przepisy ministerialne. Chociażby rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych reguluje wysokość dodatków za stopień służbowy dla policjantów. I tak posterunkowy otrzyma 630 zł, komisarz 950, a generalny inspektor 1300.

Służby mundurowe dają pracownikom przywileje

Ciężkie niekiedy warunki pracy mają rekompensować liczne przywileje, które są pomocne w codziennym życiu zawodowym i prywatnym. Oto przykładowe korzyści, z których korzystają przedstawiciele poszczególnych służb.

  • Policjanci: zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby, pomoc finansowa na wynajem mieszkania w miejscu gdzie pełni służbę.
    • Żołnierze: bezpłatne zakwaterowanie, umundurowanie i ekwipunek; możliwość doszkalania się poprzez rozmaite kursy i szkolenia.
    • Strażacy: prawo do zakwaterowania lub zasiłku na zagospodarowanie w miejscu, w którym zostali skierowani do służby w ramach stałego mianowania; zwrot pieniędzy w zamian za niepobrane w danym roku ubrania służbowego.
    • Straż graniczna: bezpłatne umundurowanie; raz w roku darmowe przejazdy tam i z powrotem do wybranej miejscowości przez funkcjonariusza i jego rodzinę; świadczenia socjalne.
d2a5feq

W ostatnich latach mamy do czynienia ze stopniowym obcinaniem przywilejów dla służb mundurowych. Najgłośniejszą kwestią jest oczywiście prawo do wcześniejszej emerytury. Przyjęci do służby po 1 stycznia 2013 roku nie będą mieli już prawa odejść w stan spoczynku po 15 latach służby. Konieczne będzie przepracowanie ćwierćwiecza i osiągniecie wieku 55 lat. Zmianie uległo również rozliczanie zwolnień lekarskich. Obecnie zasiłek chorobowy dla pracowników służb mundurowych wynosi 80 proc. pensji, wcześniej było to 100 proc.

AS,KK,WP.PL

d2a5feq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a5feq