Muzeum szuka kandydatów na ducha
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, gdzie znajduje się największa w Polsce kolekcja portretów Stanisława Ignacego Witkiewicza, szuka "kandydata na ducha artysty", który wystąpi na przyszłorocznej Nocy Muzeów.
Casting na ducha Witkacego odbędzie się w ramach XI Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji DziełáStanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacy pod strzechy", który 12-13 września organizuje w Słupsku Ośrodek Teatralny Rondo.
_ Chcemy znaleźć najbardziej witkacowski z nieziemskich bytów i w ten sposób rozreklamować naszą kolekcję porterów Witkacego. Kandydatom na ducha nie stawiamy właściwie żadnych warunków, zakładamy jednak, że duchem powinien być miłośnik twórczości Witkacego _ - powiedziała Dorota Ciecholewska z Muzeum Pomorza Środkowego.
Duch Witkacego ma być drugim z wybranych w castingu nieziemskich bytów, jaki objawi się na Zamku Książąt Pomorskich - siedzibie słupskiego muzeum. Przed kilkoma laty przez rok zwiedzających straszył duch ostatniej mieszkanki zamku z rodu Gryfitów, księżnej Anny de Croy.
Witkacy na Zamku Książąt Pomorskich objawił się dotychczas dwa razy. W czasie ubiegłorocznej i tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów wcielił się w niego aktor, miłośnik twórczości Witkacego aktor i pracownik naukowy Akademii Pomorskiej.
Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy (1885 - 1939) był malarzem, fotografem, pisarzem, dramaturgiem i filozofem. Pierwsze twórcze próby podjął mając 8 lat. Napisał wówczas tzw. dramaty dziecięce "Karaluchy", "Król i złodziej". W 1910 r. zadebiutował powieścią "622 upadki Bunga, czyli demoniczna kobieta". Do najbardziej znanych dzieł literackich należy dramat "Szewcy", społeczno-obyczajowe studium o polskich charakterze narodowym "Niemyte dusze" oraz powieści "Pożegnanie jesieni" i "Nienasycenie".
18 września 1939 r., dzień po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski, artysta popełnił samobójstwo w Jeziorach w ówczesnym woj. poleskim.