Trwa ładowanie...
aukcja
oprac. MAGL
Dzisiaj, 17-11-2024 11:28

Na aukcji sprzedano szkielet dinozaura. Nabywca zapłacił fortunę

Na aukcji we Francji sprzedano szkielet dinozaura z oryginalnych kości sprzed 150 mln lat. Nabywca kupił go za 4,7 mln euro, czyli około 20 mln zł. Ujawnił, co planuje zrobić z tym wyjątkowym reliktem.

Szkielet sprzedany za miliony ma zostać poddany badaniomSzkielet sprzedany za miliony ma zostać poddany badaniomŹródło: Adobe Stock, zdj. ilustracyjne
d50vydk
d50vydk

Szkielet dinozaura, który pojawił się na aukcji w 80 proc. składa się z oryginalnych kości sprzed 150 mln lat. To największy taki relikt wystawiony na aukcji we Francji. Szkielet ma ponad 20 metrów długości i należał do apatozaura, roślinożernego dinozaura ważącego około 20 ton.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Plaga much w jedzeniu na Orlenie. Koncern komentuje

Szkielet dinozaura sprzedany na aukcji za miliony

Szkielet, nazwany Vulcain, składa się z 300 kości odkrytych w 2018 r. w Wyoming, USA. W latach 2019-21 francuski inwestor sfinansował dalsze prace archeologiczne, a kości przewieziono do Francji. Zrekonstruowany szkielet był eksponowany publicznie do lata 2024 r.

d50vydk

Aukcja odbyła się w zamku Dampierre-en-Yvelines, 50 km od Paryża. Nabywca, który łącznie z opłatami wydał na ten relikt 6 mln euro (prawie 26 mln zł), nie ujawnił swojego nazwiska. Jest kolekcjonerem i planuje wypożyczyć dinozaura muzeum. Kilka placówek wyrażało zainteresowanie, ale nie mogły sobie pozwolić na zakup.

Warunki sprzedaży przewidują, że przyszły właściciel umożliwi paleontologom dostęp do dinozaura w celach badawczych. Egzemplarz ma wyjątkową wartość naukową, co czyni go cennym obiektem pod kątem badań.

Szkielet apatozaura, który dożył 45 lat, został ułożony na metalowej konstrukcji, by dinozaur znajdował się w pozycji stojącej. To unikalna okazja dla muzeów, by wzbogacić swoje kolekcje o tak cenny eksponat.

Wyjątkowe odkrycie w Tadżykistanie

Ostatnio informowaliśmy w WP o sensacyjnym odkryciu kości dinozaura w Tadżykistanie (w regionie sogdyjskim). Szczątki są datowane na 85 mln lat.

Badaczom nie udało się jeszcze ustalić, z której części ciała pochodzi kość. "Zostanie to wyjaśnione w toku dalszych badań" - zapowiedział Umied Nabijew, jeden z tadżyckich uczestników ekspedycji.

d50vydk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d50vydk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj