Trwa ładowanie...

Na co zwrócić uwagę przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak wiadomo pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, a rozmowa kwalifikacyjna to najlepsza szansa na przekonanie pracodawcy do swojej osoby.

Na co zwrócić uwagę przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej?
d3bs2w8
d3bs2w8

Jak wiadomo pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, a rozmowa kwalifikacyjna to najlepsza szansa na przekonanie pracodawcy do swojej osoby.

Na co zwrócić zatem uwagę, tak aby wyróżnić się spośród innych kandydatów i tym samym zwiększyć swoje szanse na sukces?

Dobre przygotowanie to połowa zwycięstwa

Przygotowując się do rozmowy pomyśl o niej jak o formie autoreklamy. A jak wiadomo dobra reklama powinna być skierowana indywidualnie do określonego odbiorcy. Dlatego do każdej rozmowy podchodź indywidualnie. Możesz oczywiście stworzyć pewien schemat, który w zależności od potrzeb będziesz modyfikował przed każdym spotkaniem z potencjalnym pracodawcą.

Zacznij od dokładnego przestudiowania ogłoszenia oraz zawartych w nim oczekiwań pracodawcy. Spróbuj zadać sobie kilka pytań dotyczących swojej pracy, które mogłoby paść w czasie spotkania ze strony Twojego rozmówcy. To bardzo dobre ćwiczenie, nawet jeżeli pytania takie nie zostaną zadane, będziesz wiedział co powiedzieć o sobie, co jest ważne, jakie są Twoje atuty w kontekście stanowiska, na które aplikujesz. Wiedza ta pozwoli Ci na odpowiednie przedstawienie swojej kariery zawodowej, w taki sposób aby wydobyć z niej te elementy, które najlepiej odpowiadają potrzebom zgłaszanym przez pracodawcę.

Zbierz również więcej informacji na temat firmy, do której idziesz na spotkanie. Korzystając z Internetu to naprawdę bardzo proste, a wrażenie jakie możesz zrobić w ten sposób na swoim rozmówcy jest nie do przecenienia. Z własnego doświadczenia wiem, że naprawdę niewielu kandydatów zadaje sobie ten „trud” – możesz pozytywnie się wyróżnić!

d3bs2w8

Jak nas widzą....

Ważnym elementem przygotowania się do rozmowy jest wybór odpowiedniego stroju. Ubranie powinno być dobrane do rodzaju pracy o jaki się staramy. Właściwie dobrany strój świadczy zarówno o Twoim profesjonalizmie i zaangażowaniu jak też jest wyrazem szacunku do Twojego rozmówcy.

Na umówione spotkanie bezwzględnie przybądź na czas - zarówno spóźnienie się jak i przybycie dużo przed czasem nie wygląda dobrze.

Witając się, koniecznie się uśmiechnij, a przedstawiając się podaj rękę w zdecydowany i pewny sposób - zapewniam, zrobisz pozytywne pierwsze wrażenie.

Proste, a zawsze działa

Jeżeli zostaniesz poproszony o krótkie zaprezentowanie swojej osoby, zrób to rzeczowo z zachowaniem przemyślanej wcześniej struktury wypowiedzi. Na początek możesz opowiedzieć o swojej aktualnej pracy przedstawiając najważniejsze obowiązki, a następnie achronologicznie opowiedzieć o wcześniejszych doświadczeniach. W ten sposób z łatwością zaprezentujesz przyszłemu pracodawcy Twoje atuty w kontekście pracy, o którą się ubiegasz. Jeżeli przebyłeś szkolenia lub kursy, dzięki którym nabyłeś wiedzę i umiejętności przydatne dla potencjalnego pracodawcy, opisz je zaraz po zaprezentowaniu doświadczenia. W dalszej kolejności możesz również pochwalić się swoimi dodatkowymi umiejętnościami np. znajomością języków obcych, obsługą komputera, itp. Nie przesadzaj jednak z ilością informacji. Skup się na konkretach, istotnych z punktu widzenia stanowiska, o które się ubiegasz.

d3bs2w8

Pamiętaj o starannym doborze słownictwa; unikaj żargonu typowego dla firmy, w której obecnie pracujesz – w nowym miejscu może on być absolutnie niezrozumiały. Nie mów też o sprawach poufnych dotyczących obecnego i byłych pracodawców – nie uczyni to z Ciebie osoby godnej zaufania.

W czasie rozmowy staraj się mówić w miarę głośno i wyraźnie. Zadbaj o to by Twój głos brzmiał spokojnie i pewnie. Słuchaj rozmówcy, a na zadawane pytania odpowiadaj zawsze rzeczowo, bez niepotrzebnych ozdobników. Jeżeli potrzebujesz, możesz chwilę zastanowić się nad odpowiedzią. Jeżeli czegoś nie wiesz lub czegoś nie robiłeś, powiedz to. Opowiadanie o doświadczeniach innych osób lub unikanie odpowiedzi poprzez mówienie o czymś dalece odbiegającym od tematu w żaden sposób nam nie pomoże.

Zwróć uwagę na mowę ciała. Oczywiście nie łatwo jest kontrolować odruchy świadczące o zdenerwowaniu – bo przecież rozmowa jest mocno stresującym wydarzeniem – niemniej spróbuj sprawiać wrażenie osoby kompetentnej, spokojnej, swobodnej, znającej swoją wartość. Utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą, tak aby nie odniósł wrażenia, że masz coś do ukrycia lub że brak Ci pewności siebie. Jeżeli rozmowa prowadzona jest przez kilka osób, staraj się patrzeć w oczy osobie, z którą w danej chwili rozmawiasz, przy czym co jakiś czas zwracaj się też do innych osób uczestniczących w spotkaniu (w ten sposób każda z nich będzie przekonana, że mówisz właśnie do niej).

d3bs2w8

Stosuj techniki aktywnego słuchania tj. co pewien czas przytakuj rozmówcy oraz używaj wyrażeń typu: „tak”, „hm”, co oznacza, że jesteś zainteresowany tym, co on mówi oraz o tym, że go słuchasz. Uśmiechaj się od czasu do czasu, zobaczysz o ile lepsze zrobisz wrażenie.

Temat przyszłego wynagrodzenia, choć jest bardzo ważny, zostaw na koniec rozmowy.

Spróbuj – to naprawdę proste!

Mariusz Grzywiński, Partner Zarządzający, FUTUREA Grupa Doradcza Sp. z o.o.

d3bs2w8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bs2w8