Na GPW powstał indeks firm odpowiedzialnych
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczęła dziś notowania nowego indeksu giełdowego - RESPECT Index. Tylko 16 spółek otrzymało ocenę kwalifikującą do nowego indeksu.
Celem RESPECT Index jest promowanie najwyższych standardów zarządzania wśród inwestorów. Na giełdzie notowanych jest łącznie 377 spółek. Spośród nich 118 wzięło udział w badaniu RESPECT Rating, które doprowadziło do powstania nowego indeksu. Tylko 16 spółek otrzymało ocenę kwalifikującą, czyli powyżej 75 proc. możliwych do zdobycia punktów. W tym elitarnym gronie jest tylko 5 spółek z WIG20: Telekomunikacja Polska, PKN Orlen, Grupa Lotos, KGHM i PGNiG. Analizą objęte są spółki notowane na GPW, z wyłączeniem rynku NewConnect, spółek zagranicznych i duallistingowanych.
- Cieszę się, że działalność TP w obszarze społecznej odpowiedzialności została doceniona. Eksperci oceniający spółki brali pod uwagę nie tylko filantropię, ale także kwestie związane z ekologią, sprawami pracowniczymi, relacjami z klientami i dostawcami oraz ładem korporacyjnym. Tym bardziej osiągnięty wynik jest dla nas powodem do zadowolenia - powiedział Tomasz Nowakowski, dyrektor wykonawczy Grupy TP.
Dzięki temu indeksowi inwestorzy giełdowi będą dysponowali narzędziem oceny nie tylko finansowych wyników działalności firmy, ale też jej wpływu m.in. na środowisko naturalne i otoczenie społeczne.
Liczba funduszy etycznych (SRI) w Europie z roku na rok rośnie. W 2008 wzrosła z 437 do 537 (+23 proc.), a wartość ich aktywów, mimo kryzysu finansowego pozostała na stałym poziomie 48 mld EUR. Kryzys gospodarczy wyraża się również w kryzysie zaufania i wartości, dlatego wejście na GPW Respect Indeks pomoże inwestorom w podejmowaniu właściwych decyzji.
Powstanie nowego indeksu zapowiedział miesięcznik „Forbes”, a także Telekomunikacja Polska na uruchomionym wczoraj blogu korporacyjnym www.blog.tp.pl.
Można tam zobaczyć zdjęcia i reportaż filmowy z uruchomiania Respect Index. Indeks został opracowany we współpracy Giełdy Papierów Wartościowych, miesięcznika Forbes i Kulczyk Investments. Nad prawidłowością procesu oceny czuwała firma audytorska Deloitte.