Na GPW rośnie awersja do ryzyka, indeks WIG20 w mocniej w dół
Warszawa, 16.12.2014 (ISBnews/ City Index) - Zgodnie z oczekiwaniami, po realizacji scenariusza spadkowego i przełamaniu dolnego ograniczenia kanału wahań cen, WIG20 osiąga nowe lokalne minima. Kolejny dzień upłynął pod znakiem wyprzedaży, która przyspieszyła pod koniec sesji. Jutrzejsze doniesienia z Fed niekoniecznie pomogą.
16.12.2014 | aktual.: 10.08.2016 16:03
?Wskazówek dotyczących dalszego kształtowania się wartości WIG20 dostarcza analiza techniczna. Zasięg formacji flagi, jaka realizuje się na wykresie głównego indeksu GPW, to okolice 2317 pkt. Przy tym poziomie mamy ważne, historyczne wsparcie, które w tym roku kilkukrotnie było testowane. Zakres wsparcia rozciąga się aż do kluczowego poziomu 2300 pkt. Nie jest wykluczone, że rynek siłą rozpędu może ponownie testować ten psychologiczny poziom, szczególnie że analitycy zaczynają wydawać dość pesymistyczne prognozy dla rynków rozwiniętych, a te mają duży wpływ na mniejsze giełdy, w tym w Polsce" - uważa Marcin Niedźwiecki, specjalista rynku CFD i Forex w City Index.
?W alternatywnym scenariuszu inwestorzy mogą spróbować odkupić przecenione akcje, jednak warto zwrócić uwagę, czy indeks zdoła pokonać opór przy 2353 pkt. i kontynuować ewentualny impuls wzrostowy. Przy obecnym pesymizmie zajmowanie pozycji przeciwko trendowi może być bardzo ryzykowna, dlatego warto poczekać na ewentualny sygnał wytracenia impetu spadkowego lub też odwrócenia tendencji" - dodał Niedźwiecki.
Wydarzeniem tygodnia zdecydowanie będzie posiedzenie Rezerwy Federalnej USA i komunikat wraz z konferencją prasową w środę. Rynek oczekuje delikatnej zmiany w retoryce Fed-u i podniesienia prognoz dla gospodarki. Dość prawdopodobne jest również przesunięcie w górę ścieżki stóp procentowych.
?Nagłówki ekonomiczne mogą być zdominowane przez posiedzenie Fed oraz konferencję Janet Yellen. Najbardziej prawdopodobnym wynikiem posiedzenia będzie postawienie dalszych kroków na drodze do normalizacji polityki monetarnej, co niestety może wiązać się z 'dolaniem oliwy do ognia', jeśli rynek nadal będzie charakteryzował się znaczną awersją do ryzyka" - przewiduje ekspert City Index.
Spośród doniesień dotyczących stanu gospodarki, warto zwrócić uwagę na dzisiejsze dane z rynku pracy, które mogą być nieznacznie lepsze od poprzedniego odczytu. Tydzień zaczęliśmy od odczytu dynamiki cen, która nadal wskazuje na pogłębianie się deflacji. Ważniejsza może okazać się dynamika inflacji bazowej, która wedle prognoz ma wzrosnąć o 0,2%. Spadające ceny paliw, nieuwzględnione w wyliczeniu, oraz nieznaczne wzrosty wynikające z efektów bazowych w kategorii łączność mogą być ?promykiem nadziei" w zakresie czynników inflacyjnych pod koniec roku.
(ISBnews/ City Index)