Trwa ładowanie...
akcje
26-11-2013 17:59

Na GPW się zaczerwieniło

Dzisiejsza sesja na warszawskiej giełdzie rozpoczęła się wyraźną przeceną, która nie miała uzasadnienia w sytuacji zewnętrznej, inne rynki bowiem zachowywały się całkiem neutralnie. W naszym przypadku był to wynik wczorajszego dnia, podczas którego indeksy spróbowały zaatakować wcześniejsze szczyty, jednak próba ta nie powiodła się i finisz przypadł na poziomach zdecydowanie niższych.

Na GPW się zaczerwieniłoŹródło: Fotolia, fot: freshidea
d91f0t8
d91f0t8

O godzinie 10 poznaliśmy dane z GUS, które nie napełniły rynku optymizmem, a w szczególności niższy od oczekiwanego odczyt sprzedaży detalicznej za październik. Można więc postawić pytanie, czy nie jest to związane z tak słabą postawą naszego parkietu. Jeszcze przed południem inwestorzy starali się podnieść ceny akcji, ale strona popytowa nie była zbyt zdeterminowana i do końca sesji kontynuowaliśmy przecenę. Odbywało się to jednak nieśpiesznie i z umiarkowanym obrotem. Nie pomogły ani lepsze dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, ani neutralne otwarcie sesji za oceanem. Natomiast co ciekawe – słabszy odczyt indeksu Conference Board o 16 miał wpływ na przyśpieszenie spadków i wzrost obrotów na naszym parkiecie, nie robiąc szkody za oceanem. Ostatecznie przy obrotach rzędu 1,1 mld zł główne indeksy WIG spadły o 1,27%, a WIG20 o 1,60%.

Wśród największych spółek pozytywnie wyróżnić można te, które ograniczyły swoje spadki JSW (-0,14%), BZWBK (-0,15%), Eurocash (-0,48%) czy BRE Bank debiutujący dziś pod nową nazwą mBank (-0,53%). Dużo łatwiej wymienić można bohaterów negatywnych w tym segmencie, a byli nimi PGNiG (-3,73%), Tauron (-3,36%), Bank Handlowy (-3,28%), Lotos (-3,21%), PGE (-2,67%), PKN Orlen (-2,40%). Przecenie nie oparł się również Synthos (-1,1%), którego prezes poinformował, że spółka spodziewa się istotnej poprawy wyników w przyszłym roku w związku z lepszą sytuacją na rynku butadienu.

Na tle WIG-u 20 nieco lepiej należy ocenić rynek małych i średnich spółek, których indeksy wykazały się mniejszym spadkiem: mWIG40 o 0,60 procent, a sWIG80 o 0,93 procent. W tym gronie największymi wzrostami mogli pochwalić się SKY Line (+6,47%), Cognor (+4,96%), Polnord (+3,91%), którego prawa poboru notowane były dziś pierwszy dzień, ACE (+4,22%), Grupa Azoty (+4,11%), Talex (+3,94%), Rovese (+3,91%). Niezadowoleni z przebiegu sesji na pewno są akcjonariusze Libetu ( 11,21%), Prima Mody (-10,95%), LCCorpa (-10,81%), Impexmetalu (-8,97%).

Akcje Ciechu przeceniły się o 7,27% po informacji z Ministerstwa Skarbu, że jedną z opcji dalszej prywatyzacji spółki jest sprzedaż przez GPW. Walory Skotanu (+2,63%) w czwartym dniu wzrostów zmierzyły się z linią trendu spadkowego, na razie bezskutecznie.

d91f0t8

Przebieg dzisiejszej sesji był w dużej mierze zdeterminowany wczorajszym nie w pełni udanym atakiem na poprzednie szczyty. Oczywiście przebieg dzisiejszego dnia należy ocenić negatywnie i to nie tylko ze względu na skalę spadku, ale też przebicie ubiegłotygodniowych dołków na WIG-u 20, które w tej sytuacji stanowiły linię szyi podwójnej głowy z ramionami. Zasięg spadku po wybiciu z tej formacji można prognozować na ok. 2520. Przebicie wspomnianego wsparcia pod koniec sesji z wyraźnie zwiększoną aktywnością sprzedających dało pewnie wielu inwestorom do myślenia. Następne dni odpowiedzą nam na pytanie, czy dzisiejsza słabość naszego rynku względem innych i tak gwałtowne cofnięcie od szczytów będą miały swoje konsekwencje w dalszej przecenie.
Jacek Siera
makler DM BZ WBK S.A.

d91f0t8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d91f0t8