Na kongresie w Katowicach m.in. o bezpieczeństwie i gospodarce w Europie

O bezpieczeństwie w Europie, gospodarce i kryzysie rozmawiali uczestnicy pierwszego panelu Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który rozpoczął się w środę w Katowicach. Zdaniem panelistów, potrzebna jest większa solidarność i współpraca między krajami.

18.05.2016 13:55

B. prezydent Gruzji, obecnie gubernator Odessy Micheil Saakaszwili powiedział, że wszyscy mieszkańcy Europy Wschodniej "chcą być jak Polacy".

"W Gruzji z sentymentem patrzymy na Polskę. Na Ukrainie dwa lata temu Ukraińcy umierali pod flagą europejską. Ukraińcy starają się bronić wartości europejskiej" - dodał.

Podkreślił, że jest gubernatorem Odessy, w pobliżu której przebiega linia frontu i utrzymanie tej linii to dla niego "utrzymanie wartości europejskich".

Zdaniem Saakaszwilego, przez wiele lat Ukraina nie mogła zdecydować się w którym iść kierunku, dlatego doszło do Majdanu. Przypomniał, że pod koniec istnienia Związku Radzieckiego Ukraina była bogatsza niż Polska.

"Obecnie Polska jest cztery razy bogatsza pod względem PKB niż Ukraina. Ale mamy na Ukrainie dobry kapitał, którym są zaangażowani przedsiębiorcy" - wskazał.

Dodał, że podobne mechanizmy, jakie występują obecnie na Ukrainie można było zaobserwować w Gruzji.

"Kiedy objąłem rząd, Gruzja była biednym krajem, korupcja była wszędzie. Kiedy zakończyłem sprawować urząd, tylko 2 proc. Gruzinów spotykało się z korupcją - takie były dane. Zaczęliśmy być liczącym się państwem. Takie reformy otworzyły nasz kraj. Kiedy w 2008 r. znowu musieliśmy walczyć o niepodległość, kiedy prezydent Lech Kaczyński przyjechał do nas i mówił, że musimy ich zatrzymać, bo dotrą do Ukrainy. Teraz widzimy, że spełniło się to, co mówił. Prezydent Kaczyński mówił, że chodzi o wartości europejskie" - powiedział b. prezydent Gruzji.

Podkreślił, że Europa musi mówić jednym głosem w obronie wartości europejskich.

Na panelu zaprezentowano również nagranie wicekomisarza KE ds. unii energetycznej Marosa Sefcovica. Zapewnił w swym wystąpieniu, że UE poradzi sobie z kryzysami, które obecnie ją dotykają. Wśród nich wymienił m.in. kryzys migracyjny i groźbę wyjścia z Unii Wielkiej Brytanii.

Zaznaczył, że jest świadom obaw - politycznych i gospodarczych - które podnoszą niektóre państwa w sprawie gazociągu Nordstream 2.

"Dokładamy starań, aby wzmocnić współpracę europejską w tej branży, aby zdywersyfikować źródła energii i zapewnić każdemu państwu trzy źródła gazu. Bezpieczeństwo energetyczne jest podstawą" - zaznaczył.

Dodał, że KE pracuje nad projektem budowy gazociągu tranadriatyckiego, którym transportowany byłby gaz m.in. Azerbejdżanu i Turkmenistanu.

Inny uczestnik panelu sekretarz stanu ds. współpracy w zakresie polityki, bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej w węgierskim ministerstwie spraw zagranicznych i handlu Istvan Mikola mówił z kolei, że kluczową kwestią w rozwoju UE jest handel.

"Potrzebne są lepsze kontakty, które pobudzą wzrost handlu. UE jest aktywnym uczestnikiem organizacji międzynarodowych na rzecz obniżenia ceł i ułatwień handlowych. Ułatwienia w handlu pobudzają gospodarkę. Z kolei cła i przepisy handlowe to przeszkody dla MŚP na wejściu ich na rynki globalne" - dodał.

Mikola zaznaczył, że rząd może odgrywać ogromną rolę w wspieraniu działań gospodarczych. Podkreślił, że dla Węgier UE wciąż jest głównym rynkiem, ale rząd chce dywersyfikować eksport.

"Zależy nam na zwiększeniu udziału węgierskich przedsiębiorstw w międzynarodowym handlu. Małe i średnie firmy u nas są mocne, ale chcemy je wzmocnić w międzynarodowym handlu" - powiedział.

Odniósł się również do propozycji budowy gazociągu transadriatyckiego. W jego ocenie jest to "interesująca propozycja". "Interesuje nas dywersyfikacja źródeł energii. Interesuje nas równy dostęp do źródeł energii" - dodał.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach potrwa do piątku. Udział w nim weźmie w sumie ok. 8 tys. osób. W obszernym programie Kongresu znalazło się kilkanaście bloków tematycznych. Wśród głównych nurtów dyskusji jest digitalizacja i różne aspekty cyfrowej rewolucji w gospodarce, wpływ sytuacji geopolitycznej w Europie i świecie na bezpieczeństwo oraz na przyszłość europejskiej integracji, powiązania energetyki i jej zaplecza surowcowego z przemysłem i polityką klimatyczną, a także innowacyjność i będący jej nośnikiem młody biznes.

Agenda wydarzenia obejmuje też konwent marszałków województw oraz spotkanie komisji skarbników Unii Metropolii Polskich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)