Trwa ładowanie...
d3lrwvx

Na początku tygodnia PLN pod presją na osłabienie, spodziewana nerwowość na FI (opis)

25.11. Warszawa (PAP) - Złoty będzie na początku tygodnia pod presją na osłabienie - uważają dilerzy. Ich zdaniem skala osłabienia może zależeć od tego, czy kolejne kraje będą...

Share
d3lrwvx

25.11. Warszawa (PAP) - Złoty będzie na początku tygodnia pod presją na osłabienie - uważają dilerzy. Ich zdaniem skala osłabienia może zależeć od tego, czy kolejne kraje będą miały obniżone przez agencje ratingi. Dilerzy obligacji uważają, że na początku tygodnia może panować na rynku duża nerwowość.

"Otworzyliśmy się słabo i kurs EURPLN dzisiaj zszedł pod koniec dnia na chwilę poniżej 4,50, ale teraz ponowienie podążamy w kierunku 4,52. Cały region tracił po informacji z Węgier. To, co teraz dzieje się, nie zapowiada jeszcze jakiegoś kataklizmu. Rynek jest płynny i kursy nie podążają prosto w górę, może groźba interwencji powstrzymuje je. Z tego, co wiem, nie było dzisiaj na rynku NBP ani BGK" - powiedział PAP Paweł Gajewski, diler walutowy Banku Millennium.

Agencja Moody's poinformowała w czwartek, że obniżyła rating długu publicznego Węgier do poziomu inwestycji spekulacyjnych z dalszą negatywną perspektywą.

d3lrwvx

"Dzisiaj mogliśmy przeczytać, że rząd zastanawia się nad zmianą kursu do wyliczania relacji długu do PKB, co powstrzymałoby spekulację. Kwestia, czy NBP przed końcem roku będzie interweniował, to teraz główne pytanie" - dodał Gajewski.

Od przyszłego roku dług publiczny będzie liczony inaczej niż obecnie. Pod uwagę będą brane średnioroczne kursy walut, a nie z 31 grudnia - podał "Parkiet" powołując się na wiceministra finansów Dominika Radziwiłła.

"Sentyment jest cały czas zły. Sytuacja wokół nas odbije się w końcu na naszym rynku. W regionie i tak mamy najlepszą sytuację gospodarczą. Osłabienie jest w zakresie ograniczonym" - powiedział Gajewski.

"Notowania EURPLN na początku tygodnia będą zależeć od tego, co usłyszymy w weekend. Złoty będzie pod presją na osłabienie. Prawdopodobnie w kierunku 4,60/EUR w ciągu tygodnia albo dwóch. Jeżeli nie będzie obcinania ratingu kolejnych krajów przez agencje, to będzie to bardzo powolne osłabienie do 4,60. Jeżeli będą kolejne obniżki ratingów, to wpłynie to na nas negatywnie i złoty będzie słabł. Nawet 4,70 jest możliwe przy złych okolicznościach na koniec roku, ale prawdopodobieństwo tego jest niewielkie. Moim zdaniem pod koniec roku będzie 4,57-4,60" - dodał.

d3lrwvx

DILERZY OCZEKUJĄ DUŻEJ NERWOWOŚCI NA POCZĄTKU TYGODNIA

W piątek na rynku długu najpierw nastąpiła mocna wyprzedaż, później rentowności wróciły do poziomów z czwartkowego zamknięcia.

"Dzisiaj w pierwszej połowie dnia była bardzo mocna wyprzedaż. Rynek zaczął tracić płynność. Były ruchy rzędu 5 pb w górę na rentownościach. Zaczęły uruchamiać się stoplossy krajowych inwestorów na IRS-ach i obligacjach. Poziomy były 15 pb wyższe niż na wczorajszym zamknięciu. Mieliśmy do czynienia z paniczną wyprzedażą" - powiedział PAP Adrian Skubij, diler SPW ING Banku Śląskiego.

"Po południu był równie nerwowy ruch w dół na rentownościach. Jakiś inwestor kupił bardzo dużo obligacji o zapadalności do 3 lat. Jakiś czas później na długim końcu ktoś też kupił bardzo dużo papierów. Później zaczęło się umocnienie długu. Spekulowano, czy to nie jest albo czy nie zbliża się interwencja MF. Wkradła się nerwowość. Wróciliśmy do poziomów z wczorajszego zamknięcia" - dodał.

d3lrwvx

Dilerzy uważają, że na początku tygodnia może panować na rynku duża nerwowość.

"Na początku tygodnia będzie nerwowość duża. Spodziewamy się zmniejszenia płynności, rozszerzenia spreadów i ruchów w dwie strony. Nasz rynek będzie obserwować zagranicę. Jeżeli będzie tam rozwiązanie zaproponowane, to może być u nas spokojniej. Jeżeli będzie dalsza niepewność w Europie, to będzie presja na polskie papiery" - powiedział Skubij.

piątek piątek czwartek 16.35 9.10 16.00

EUR/PLN 4,5122 4,5040 4,4892 USD/PLN 3,3983 3,3850 3,3672 EUR/USD 1,3277 1,3312 1,3332

OK0114 4,95 4,97 4,88 PS0416 5,38 5,45 5,32 DS1021 6,06 6,13 6,02 (PAP)

mac/ osz/

d3lrwvx

Podziel się opinią

Share
d3lrwvx
d3lrwvx