Trwa ładowanie...
d3xrm1p

Na posiedzeniu RPP w II możliwy wniosek o podwyżkę, ale stopy bez zmian - Danske (opinia)

02.02. Warszawa (PAP) - Na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej można spodziewać się wniosku o podwyżkę stóp procentowych, jednak Rada pozostawi stopy na dotychczasowym...

d3xrm1p
d3xrm1p

02.02. Warszawa (PAP) - Na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej można spodziewać się wniosku o podwyżkę stóp procentowych, jednak Rada pozostawi stopy na dotychczasowym poziomie - prognozują ekonomiści Danske Banku.

"Nagła zmiana retoryki na jastrzębią jest dość zaskakująca, gdyż Fed, a zwłaszcza EBC, idą w kierunku gołębim. Jastrzębi ton ze strony NBP musi być rozumiany jako opóźniona reakcja na ostre osłabienie złotego w ostatnim kwartale ubiegłego roku, a w mniejszym stopniu na wciąż podwyższone poziomy inflacji" - napisano w czwartkowym raporcie.

"Jest dla nas zastanawiające, że NBP do tej pory koncentrował się bardziej na złotym niż na celu inflacyjnym. Inflacja wciąż jest powyżej 4 proc., a osłabienie złotego mogło wywrzeć dalszą presję na wzrost CPI. Z drugiej strony w pierwszych tygodniach tego roku złoty znacznie się umocnił. W rezultacie wątpimy, by NBP utrzymał w najbliższych miesiącach jastrzębią retorykę. Na przyszłotygodniowym posiedzeniu, zgodnie z konsensusem rynkowym, spodziewamy się, że główna stopa procentowa pozostanie na poziomie 4,5 proc." - dodano.

"Niektórzy jastrzębi członkowie RPP mogą zgłosić wniosek o podwyżkę stóp procentowych na przyszłotygodniowym posiedzeniu" - napisano.

RPP ogłosi swoją decyzje w środę, 8 lutego. (PAP)

fdu/ jtt/

d3xrm1p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xrm1p