Na przełomie listopada i grudnia drożeją zboża - resort rolnictwa
...
13.12. Warszawa (PAP) - Na przełomie listopada i grudnia warunki atmosferyczne spowodowały wzrost cen zbóż - wynika z danych resortu rolnictwa.
ZBOŻA
"Na przełomie listopada i grudnia br. podaż kukurydzy uległa ograniczeniu na skutek opadów śniegu utrudniających jej zbiór. W efekcie zwiększyło się zainteresowanie przetwórców zakupem pozostałych zbóż (zwłaszcza jęczmienia), co wywiera presję na wzrost ich cen" - napisano w cotygodniowym komentarzu.
Według danych MRiRW, w dniach 29.11-05.12.2010 r. średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 788 zł/t, tj. o 1,1 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie ziarno to było o 3,5 proc. droższe niż przed miesiącem i o 65 proc. droższe niż w porównywalnym okresie 2009 r.
W analizowanym tygodniu podmioty rynkowe znacząco podwyższyły (o 8,2 proc.) ceny skupu jęczmienia paszowego. Za 1 tonę tego ziarna przeciętnie w kraju płacono 681 zł. Była to cena o blisko 13 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej i o 77 proc. wyższa niż przed rokiem.
Stabilne były ceny żyta konsumpcyjnego. W skupie za to zboże, podobnie jak tydzień wcześniej, uzyskiwano średnio 651 zł/t. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca żyto skupowano o 2,5 proc. drożej.
MIĘSO
Według danych MRiRW dostawcy trzody chlewnej otrzymywali przeciętnie 3,84 zł/kg. Było to nieco więcej niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem, ale mniej niż rok wcześniej.
W dniach 29.11-05.12.2010 r. w skupie za bydło przeciętnie płacono 5,06 zł/kg, tj. o 1,3 proc. więcej niż tydzień wcześniej i o 6 proc. więcej niż przed miesiącem.
Kurczęta typu brojler skupowano po 3,00 zł/kg, a indyki po 4,92 zł/kg. W porównaniu z notowaniami sprzed miesiąca kurczęta potaniały o 1 proc., a ceny indyków nie uległy zmianie. W odniesieniu do cen sprzed roku żywiec drobiowy był odpowiednio o 5 proc. i o 9 proc. droższy.
MLEKO
Na przełomie listopada i grudnia br. średnia cena odtłuszczonego mleka w proszku ukształtowała się na poziomie 8,21 zł/kg i była o 1,7 proc. niższa niż tydzień wcześniej. (PAP)
map/ asa/