Na przywileje trzeba zapracować

Z przygotowanego w Kancelarii Prezydenta projektu nowelizacji ustawy emerytalnej wynika, że osoby, które w ciągu ostatnich dwóch lat przeszły na emeryturę, bez rezygnacji z pracy będą mogły korzystnie przeliczyć swoje świadczenia dopiero po 1 kwietnia 2014 r.

Na przywileje trzeba zapracować
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Chodzi o tych, którzy między 8 stycznia 2009 r. a 31 grudnia 2010 r. skorzystali z przywileju przejścia na emeryturę bez konieczności rezygnowania z dotychczasowego zatrudnienia.

Przez dwa i pół roku

Projekt nowelizacji trafił już do Sejmu i został rozesłany do konsultacji społecznych. Przewiduje on dodanie do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych art. 194c – 194h. W myśl tych przepisów osoba pobierająca między 1 stycznia 2009 r. a 30 września 2011 r. emeryturę, która została zawieszona od 1 października 2011 r., będzie mogła przeliczyć ją według korzystnych zasad, pod warunkiem jednak, że nie będzie pobierała tego świadczenia przez co najmniej 30 miesięcy.

Po upływie tego okresu zainteresowany będzie mógł przeliczyć swoją emeryturę. Zasady przeliczenia będą się różniły w zależności od tego, czy zawieszone świadczenie zostało przyznane według starych czy nowych zasad.

W pierwszym wypadku pracownik z zawieszoną emeryturą będzie mógł przeliczyć swoje świadczenie z wykorzystaniem nowej kwoty bazowej w części socjalnej. Autorzy zmian przewidują, że taka emerytura powinna być wyższa od wcześniej przyznanego świadczenia.

Również wyższa ma być emerytura obliczona na nowych zasadach, gdy z konta emerytalnego danej osoby zostanie potrącona kwota już wypłaconych świadczeń, ale pozostałe środki zostaną podzielone przez niższy współczynnik dalszego trwania życia pracownika.

Związki przeciw

– Propozycja prezydenta łagodzi restrykcyjną regulację nakazującą rezygnację z pracy osobom, które przeszły już na emeryturę. Zasługuje więc na poparcie – komentuje projekt Marcin Zieleniecki, ekspert Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność“. – Trzeba mieć jednak świadomość, że niewielu skorzysta z tej możliwości. Większość tych, którzy już zdecydowali się na przejście na

emeryturę, może nie zdołać przepracować kolejnych 30 miesięcy, bo np. zostaną zwolnieni. Ustawodawca nie powinien zmieniać tych przepisów w stosunku do osób, które przeszły na emeryturę w ciągu ostatnich dwóch lat – dodaje.

– Apelowaliśmy do prezydenta, by zawetował ustawę przywracającą obowiązek rezygnowania z pracy przed przejściem na emeryturę – mówi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

– Propozycję głowy państwa, aby osoby, które nabyły już prawo do emerytury bez rezygnowania z pracy, mogły sobie przeliczyć to świadczenie po tym, gdy zostanie zawieszone pod koniec tego roku, uważam za pomyłkę. Wiele z tych osób nie przepracuje bowiem wystarczająco dużo czasu, aby skorzystać z przywileju. Poza tym podwyżka świadczenia po okresie dwu i pół roku zawieszenia emerytury nie zrekompensuje straty emeryta związanej z zawieszeniem wypłat tego świadczenia.

Mateusz Rzemek

fusnszz solidarnośćemerytury

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)