Na rynkach UE utrzymuje się tendencja spadkowa cen zbóż - FAMMU/FAPA

25.5.Warszawa (PAP) - Na rynkach rolnych Unii Europejskiej
utrzymuje się w bieżącym sezonie spadkowa tendencja cen zbóż -
wynika z raportu zespołu monitoringu zagranicznych...

25.05.2009 | aktual.: 26.05.2009 11:15

25.5.Warszawa (PAP) - Na rynkach rolnych Unii Europejskiej utrzymuje się w bieżącym sezonie spadkowa tendencja cen zbóż - wynika z raportu zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAMMU/FAPA w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Po sezonie rekordowych zwyżek cen na unijnym rynku (i generalnie na świecie), w bieżącym sezonie odnotowujemy odwrócenie tendencji cenowej. Poza czynnikami podażowopopytowymi, duże znaczenie w kształtowaniu się notowań zbóż ma kryzys na rynkach finansowych oraz obserwowane w wielu krajach spowolnienie i recesja" - napisano w raporcie.

FAMMU/FAPA podaje także, że prognozy tegorocznej produkcji zbożowej w UE zostały, w ostatnim okresie, zrewidowane w dół, ze względu na nie najlepsze warunki pogodowe w niektórych krajach, jednak nadal przewidywany poziom produkcji ocenia się jako relatywnie wysoki.

"W połączeniu z rosnącymi prognozami zapasów końcowych ziarna, w tym przede wszystkim pszenicy miękkiej, zarówno w samej Unii, jak i globalnie, należy uznać to za czynnik hamujący wyraźniejsze zwyżki cen" - wynika z raportu.

Prognozy niektórych ośrodków analitycznych, np. amerykańskiego instytutu FAPRI, wskazują na spadek cen zbóż w sezonie 2009/10 w stosunku do kończącego się sezonu.

"Niemniej jednak czynnik pogodowy, jak co roku, odgrywać będzie kluczową rolę, a przewidywania produkcji mogą ulegać znacznym korektom nawet przed samymi żniwami" - oceniają analitycy resortu rolnictwa.

"W bieżącym sezonie dla kształtowania się cen na rynku zbożowym bardzo istotne będą również czynniki poza rolnicze - a mianowicie skutki kryzysu finansowego dla światowej gospodarki, w tym handlu zagranicznego. Nadal możliwe jest dalsze osłabianie popytu, co może mieć niebagatelny wpływ dla sytuacji cenowej również na rynku surowców rolniczych, w tym ziarna zbóż" - dodają.

Według danych MRiRW w dniach 11-17.05 przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej, na krajowym rynku, ukształtowała się na poziomie 520 zł/t, za żyto konsumpcyjne uzyskiwano przeciętnie cenę 379ázł/t, zaś jęczmień paszowy średnio kosztował 421 zł/t. (PAP)

bg/ gor/

Źródło artykułu:PAP
finanseinflacjarolnictwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)