Na wakacje samochodem służbowym - zapłacisz większy podatek

Wakacyjna podróż samochodem służbowym powiększy pensję pracownika do opodatkowania o kwotę wynajmu, jaką pracownik zapłaciłby za auto z wypożyczalni. W przypadku stłuczki czy kolizji natomiast, to on, a nie pracodawca, może zostać obciążony kosztami napraw.

Na wakacje samochodem służbowym - zapłacisz większy podatek
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Przedsiębiorca może bezpłatnie udostępnić składnik firmowego majątku na cele prywatne pracownika. Niestety, takie udostępnienie skutkuje powstaniem u pracownika przychodu podlegającemu opodatkowaniu. Zgodnie bowiem z ustawą o PIT przychód stanowią m.in. otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Udostępnienie pracownikowi samochodu firmowego na urlopie to jedna z przykładowych form takiego świadczenia. Powstanie tu przychód, a co za tym idzie, pracownik zapłaci przez takie wakacje większy podatek dochodowy.

Jak policzyć przychód

Wypłacane pracownikowi wynagrodzenie w przypadku skorzystania na wakacyjnym wyjeździe z samochodu firmowego będzie powiększone o równowartość czynszu, jaką pracownik musiałby zapłacić za wynajem takiego samego modelu z firmy zewnętrznej i to na taki sam okres. Wartość takich nieodpłatnych świadczeń ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług tego samego rodzaju, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia. Przy określaniu zatem wysokości uzyskanego przez pracownika przychodu, pracodawca powinien wziąć pod uwagę ceny obowiązujące w danej miejscowości za wynajęcie samochodu takiej samej lub podobnej klasy.

Podatek zmniejszą koszty naprawy

Rozważając wyjazd na urlop samochodem służbowym warto pamiętać, że pracodawca będzie mógł obciążyć pracownika kosztami napraw uszkodzeń pojazdu, jakie powstaną podczas podróży z winy pracownika. Może to mieć miejsce w sytuacji, kiedy firma ubezpieczeniowa odmawia wypłaty odszkodowania za daną kolizję czy szkodę, np. z powodu ucieczki pracownika z miejsca wypadku, ale także przez niedostateczną dokumentację potwierdzającą dokonanie naprawy czy zlikwidowanie szkód.

Ale wydatek na paliwo już nie

Co istotne, wydatki poniesione podczas użytkowania samochodu służbowego w celach prywatnych pracownika (np. zakup paliwa, umycie pojazdu na myjni) nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów firmy. Innymi słowy, pracodawca nie będzie mógł o ich wartość obniżyć podstawy do opodatkowania. Nie są one bowiem bezpośrednio związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, czyli z osiąganymi przez pracodawcę przychodami. Koszty nieodpłatnego udostępniania pracownikowi firmowego samochodu w celach prywatnych stanowią wydatki na cele osobiste pracownika.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Katarzyna Więsik, księgowa Tax Care

Źródło artykułu:Tax Care
paliwosamochód służbowyprzychód

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)