Na Wall Street pierwsze spadki od dziesięciu sesji

Giełdy w USA zakończyły piątkową sesję spadkami głównych indeksów, tym samym kończąc serię dziesięciu wzrostowych sesji z rzędu. Dla indeksu Dow był to pierwszy w tym roku spadkowy piątek. Do tej pory w każdy piątek od początku 2013 roku indeks ten zamykał sesję na plusie.

Na Wall Street pierwsze spadki od dziesięciu sesji
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 25,03 pkt. (0,17 proc.) do 14.514,11 pkt.

Indeks S&P 500 obniżył się o 2,53 pkt. (0,16 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1.560,70 pkt.

Nasdaq Composite stracił 9,86 pkt. (0,30 proc.) i wyniósł 3.249,07 pkt.

Od początku roku indeks S&P 500 zyskał już 9,6 proc., na fali optymizmu wywołanego przez korzystne dane makroekonomiczne z największej na świecie gospodarki oraz utrzymujące się wsparcie, jakiego rynkom udziela Rezerwa Federalna. S&P 500 jest tylko kilka punktów poniżej swojego historycznego rekordu. Nowe historyczne maksima na ostatnich dziesięciu sesjach ustanawiał z kolei indeks Dow Jones.

- Nie można zapominać, że w tym kwartale jesteśmy już 11 proc. wyżej w przypadku indeksu Dow i nie byłby zaskoczony, gdyby w tym miejscu na trochę się zatrzymał. Nie podejrzewam, żeby rynek miał spadać, ale też nie wydaje mi się, żeby miał znacząco jeszcze wzrosnąć przed końcem marca - powiedział Kenny Polcari, dyrektor z O'Neil Securities.

Optymizm na rynkach akcji powinien utrzymać się w drugim kwartale, wspierany przez korzystne odczyty z gospodarki światowej. Jednak już w drugiej połowie roku tempo ożywienia w światowej gospodarce może zacząć wyhamowywać, a na rynki powrócić mogą spadki - uważa Jan Amrit Poser, główny ekonomista w banku Sarasin.

- Co do krótkiego okresu jestem optymistą, należy być jednak przygotowanym na to, że w którymś momencie, prawdopodobnie w drugiej połowie roku tempo wzrostu ponownie zacznie spadać, co będzie oznaczało konieczność większej ostrożności w inwestycjach i ograniczenie ekspozycji na akcje - ocenia Poser.

W piątek inwestorzy otrzymali sporą porcję najnowszych danych z otoczenia makroekonomicznego. Okazały się one dość zróżnicowane, jeśli chodzi o spełnienie wcześniejszych oczekiwań analityków. Największym rozczarowaniem były dane o poziomie optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywane przez Uniwersytet Michigan. Indeks optymizmu wyniósł w marcu 71,8 pkt., wobec 77,6 pkt. zanotowanych w lutym. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 78,0 pkt.

Produkcja przemysłowa w USA w lutym 2013 r. wzrosła o 0,7 proc. mdm, w styczniu wskaźnik pozostał bez zmian. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji przemysłowej o 0,4 proc. mdm

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w lutym 79,6 proc., wobec 79,2 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie. Analitycy oczekiwali natomiast wyniku 79,4 proc.

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork spadł w marcu do 9,24 pkt z 10,04 pkt w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 10,0 pkt.

Ceny konsumpcyjne w USA w lutym 2013 r. wzrosły o 0,7 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniosła w lutym 0,2 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że ceny konsumpcyjne wzrosną o 0,5 proc. mdm, a inflacja bazowa wyniesie 0,2 proc. mdm.

Rok do roku CPI wyniósł w lutym 2,0 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wyniósł także 2,0 proc. Tutaj analitycy spodziewali się wzrostu cen o odpowiednio 1,9 proc. rdr i o 2,0 proc. rdr.

Ze spółek po gorszych od oczekiwań wynikach i obniżce prognoz na cały roku zniżkowały akcje Carnival.

W górę szły akcje Groupona, gdyż znany inwestor giełdowy Bill Miller powiedział, że spółka mu się podoba. Podobną opinię wygłosił on pod adresem Apple, Texas Instruments i US Airways.

W nowym tygodniu, we wtorek swoje wyniki kwartalne przedstawią m.in. DSW i Adobe Systems, w środę zrobią to FedEx, General Mills, Jabil Circuit i Oracle, w czwartek Lululemon Athletica, Ross Stores i Nike, a w piątek Darden Restaurants, KBHome oraz Tiffany.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)