Trwa ładowanie...
wall street

Na Wall Street solidne wzrosty; S&P najwyżej w historii

Środowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację wzrostów głównych indeksów. Indeks S&P pobił rekord intraday z 2007 roku i znalazł się na najwyższych poziomach w historii.

Share
Na Wall Street solidne wzrosty; S&P najwyżej w historii
Źródło: Jupiterimages
d4f4zu1

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,88 proc., do 14.802,24 pkt.

Nasdaq zyskał 1,83 proc. i wyniósł 3.297,25 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 1,22 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.587,73 pkt.

d4f4zu1

Indeks S&P 500 przekroczył w środę poziom 1.576,09 pkt. - najwyższy intradayowy poziom w swojej dotychczasowej historii, osiągnięty 11 października 2007.

28 marca na zamknięciu indeks S&P 500 wzrósł do poziomu 1.569,08 pkt, bijąc po raz pierwszy w tym roku swój historyczny rekord w cenach zamknięcia z 9 października 2007 r.

Nowe historyczne maksima bije również indeks Dow Jones, który powyżej poziomów z 2007 r. znalazł się na początku marca.

Kilka godzin wcześniej niż planowano opublikowano minutes z marcowego posiedzenia Fedu. Wynika z nich, że kilku członków FOMC było zdania, że amerykański bank centralny powinien zacząć wprowadzać zmiany w programie skupu obligacji w dalszej części tego roku, a zakończyć go do końca roku.

d4f4zu1

Członkowie FOMC w trakcie ostatniego posiedzenia wyrazili swoje obawy o niepożądane skutki polityki luzowania ilościowego, jeśli miałaby ona być utrzymana zbyt długo. Obawy te obejmują ryzyko destabilizacji systemu finansowego oraz nagły wzrost stóp procentowych oraz inflacji - napisano w minutes.

Prezydent USA Barack Obama przedstawił w środę plan przyszłorocznego budżetu, który zakłada redukcję deficytu do 4,4 proc. PKB. By zademonstrować wolę kompromisu z Republikanami, proponuje redukcję wydatków socjalnych, jak emerytury i opieka zdrowotna dla starszych.

Propozycja Obamy zakłada też stopniowe redukowanie deficytu do 2,8 proc. w 2016 r. oraz 1,7 proc. w 2023 r., czyli zmniejszenie go o 1,8 bln dol. w ciągu 10 lat.

W USA zanotowano wzrost wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 5 kwietnia 2013 r. o 4,5 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych. Tydzień wcześniej wskaźnik spadł o 4,0 proc.

d4f4zu1

Wzrosty objęły w środę większość branż. Mocno drożał sektor technologiczny. Zyskiwały m.in. spółki Micron Technology, JDS Uniphase i Juniper Networks.

Wśród mocno rosnących spółek znalazły się też: Intel, Cisco Systems i Microsoft.

O kilkanaście procent zniżkował kurs Health Management Associates, po tym jak spółka przedstawiła rozczarowujące prognozy na ten rok. Tracili też jej konkurenci: HCA Holdings i Tenet Healthcare.

Po publikacji wyników rósł kurs CarMax. Spółka zanotowała wzrost zysku o 13 proc., ale sprzedaż porównywalna wzrosła wolniej niż kwartał wcześniej.

W czwartek swoje wyniki za pierwszy kwartał opublikują m.in. Pier 1 Imports, Rite Aid i JB Hunt, a w piątek JPMorgan i Wells Fargo.

d4f4zu1

Podziel się opinią

Share
d4f4zu1
d4f4zu1