Na Wyspach praca nie tylko dla tokarza

Tysiące miejsc pracy czeka na Polaków w przemyśle maszynowo-metalurgicznym na Wyspach. Pracodawcy poszukują inżynierów i operatorów tokarek.

05.10.2007 11:02

Tysiące miejsc pracy czeka na Polaków w przemyśle maszynowo-metalurgicznym na Wyspach. Pracodawcy poszukują inżynierów i operatorów tokarek CNC. Nie brakuje też zajęcia dla pracowników niewykwalifikowanych.

Największym zainteresowaniem brytyjskich firm cieszą się operatorzy obrabiarek CNC – tokarze, frezerzy i szlifierze. Przy takiej maszynie, po przejściu odpowiedniego przeszkolenia mogą pracować również osoby niewykwalifikowane. Dotyczy to prac związanych z produkcją prostych detali, niewymagających od pracownika posiadania specjalnej wiedzy technicznej i doświadczenia. Wystarczy do tego krótki kurs z zakresu podstaw obsługi maszyn i przyrządów pomiarowych.

Atrakcyjne płace

Wykwalifikowany tokarz pracujący na obrabiarce CNC zarobi 6,5-10 Ł na godzinę. Przyuczony operator takiej maszyny dostanie 5,35-6,5 Ł. Bardzo atrakcyjnym zajęciem jest praca na stanowisku programisty i ustawiacza obrabiarki CNC programmer/setter – technologa odpowiedzialnego za programowanie i przygotowanie maszyny. Oprócz tego może się on jeszcze zajmować wykonywaniem detali setter/operator. Stawki najlepszych specjalistów przekraczają często 10 Ł na godzinę.

Na najwyższe zarobki, powyżej 40 tys. Ł rocznie mogą liczyć inżynierowie, konstruktorzy i projektanci, oraz osoby odpowiedzialne za diagnostykę maszyn. Inżynier z doświadczeniem i dobrą znajomością języka angielskiego ma szansę na pracę na stanowisku kierownika produkcji. Na stawki w granicach 8-10 Ł na godzinę mogą liczyć konserwatorzy i mechanicy obrabiarek CNC. Trochę mniej, bo 6-8 Ł zarobią operatorzy wózków widłowych.

Nie tylko specjaliści

W przemyśle maszynowo-metalurgicznym jest wiele miejsc pracy niewymagających specjalnych kwalifikacji. Głównie dla pakowaczy, magazynierów, personelu sprzątającego i osób zajmujących się załadunkiem i rozładunkiem surowców. Zwykle jest to zajęcie za 5,35-6 Ł na godzinę. Duża liczba nadgodzin i możliwość pracy w nocy powoduje, że i na tych stanowiskach można nieźle zarobić. Wiele firm w tej branży działa w systemie całodobowym. Nie podoba się to Brytyjczykom, którzy nie chcą pracować nocy. Ich miejsca zajmują Polacy, dla których jest to okazja do większego zarobku. Zajęcie w nocy wynagradzane odpowiednio wyższą stawką.

Wymagania

Umiejętność obsługiwania przyrządów pomiarowych i czytania rysunku technicznego to podstawa przy pracy z obrabiarkami CNC. Inżynierowie ponadto muszą się wykazać dużym doświadczeniem i znajomością języka angielskiego, z uwzględnieniem słownictwa technicznego. Dotyczy to szczególnie projektantów, konstruktorów i programistów. Wykwalifikowanemu tokarzowi wystarczy angielski na poziomie komunikatywnym.

Dla programisty najważniejsza jest umiejętność ustawienia maszyny, dobrania odpowiednich narzędzi, oraz wprowadzania korekt do programów sterujących. Na tym stanowisku doświadczenie jest wręcz niezbędne. Osoby pracujące na magazynie powinny porozumiewać się i pisać po angielsku, w stopniu co najmniej podstawowym. Praca ta wymaga ciągłego odnotowywania ilości wytworzonych sztuk oraz opisu rodzaju produktu.

Szukamy zajęcia

Najlepszym sposobem na znalezienie pracy w przemyśle maszynowo-metalurgicznym jest składanie aplikacji bezpośrednio w firmach. Jest to najczęstsza forma rekrutacji w tej branży. Wiele ofert znajdziesz w biurach Jobcentreplus. Przeglądając ogłoszenia zwróć uwagę na czas pracy, część z nich dotyczy zajęcia w nocy night shift. Ofert zatrudnienia nie brakuje też w agencjach pośrednictwa pracy. Specjaliści zatrudniani są bezpośrednio przez firmy, dla agencji pracuje zazwyczaj personel pomocniczy.

Brytyjscy pracodawcy są szczególnie zainteresowani zatrudnianiem Polaków. Wiele ofert pracy dotyczących tokarzy i frezerów trafia do Polski za pośrednictwem ogłoszeń Eures. Świadczy to o dużym zapotrzebowaniu na takich pracowników na Wyspach.
Maciej Sibilak

SŁOWNICZEK CNC Lathe Operator, Turner – operator tokarki, tokarz
CNC Milling Operator – operator frezarki
CNC Presse Brake Operator – operator frezarki
Semi Skilled CNC Factory Operative – częściowo wykwalifikowany operator CNC
CNC programmer/setter – programista, ustawiacz obrabiarek CNC

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)