Trwa ładowanie...
d2vnat2
euro
07-01-2009 11:48

Na zewnątrz mrozy - na złotym ocieplenie

Pierwszy roboczy tydzień nowego roku przyniósł zdecydowaną aprecjację złotego. Końcówce roku 2008 roku towarzyszyło nerwowe zamykanie stratnych pozycji.

d2vnat2
d2vnat2

Pierwszy roboczy tydzień nowego roku przyniósł zdecydowaną aprecjację złotego. Końcówce roku 2008 roku towarzyszyło nerwowe zamykanie stratnych pozycji.

Obecnie przeważają silne oczekiwania na obniżki stóp w Polsce. Przy wzroście apetytu na ryzyko, inwestorzy szukający wyższych rentowności będą wchodzić na rynki gdzie cykl obniżek stóp ma szansę potrwać dłużej. Komunikaty od poszczególnych członków RPP były w ostatnich tygodniach dość jasne - rozpoczął się cykl obniżek. Dlatego spodziewamy się dalszej aprecjacji złotego w kierunku 3,80. Paradoksalnie utrzymująca się nerwowa atmosfera oraz pamięć ostatniego ruchu w kierunku 4,20 będą sprzyjać realizacji takiego scenariusza. Powrót powyżej 4,06 zaneguje obecne pozytywne sygnały.

Po kilku dniach wzrostów giełdy utknęły w pobliżu psychologicznych oporów. Duża niepewność dotycząca przyszłej kondycji gospodarki może ograniczać chęć do agresywnych zakupów. Inwestorzy będą czekać na lepsze okazje, co może sprzyjać realizacji zysków w krótkim terminie. Dzisiejsze dane nie powinny wpłynąć istotnie na notowania. Sporej reakcji na raport o zapasach paliw można spodziewać się na rynku ropy. Jutro w centrum uwagi będą dane o dynamice PKB w 3 kwartale oraz indeks nastrojów w biznesie w strefie euro, zamówienia przemysłowe z Niemiec i decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych.

EURPLN

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami przebicie wsparcia w strefie 4,04-4,06 okazało się dobrym sygnałem sprzedaży EURPLN. Eurozłoty wyłamał się z trwającego od listopada trendu wzrostowego. Obecna korekta spadkowa powinna zatrzymać się w pobliżu 3,80 lub nieco powyżej. Skala korekty będzie zależeć od tego jak długo utrzymają sie pozytywne nastroje na rynkach. Podejścia w kierunku 4,00 będą wykorzystywane do sprzedaży euro. Aprecjacji złotego w stosunku do euro sprzyja również trwającego od początku roku słabsze zachowanie euro do większości walut.

EURUSD

Ruch spadkowy na EURUSD zatrzymał się dokładnie na 61,8% zniesieniu fibo ostatniej fali wzrostowej. Poziom 1,33 powinien działać jako silne wsparcie w najbliższym czasie. Oporem będzie wcześniej przebite wsparcie przy 1,38. Utrzymywanie się w miarę dobrych nastrojów na giełdach powinno osłabiać dolara w krótkim terminie. Powrót powyżej 1,38 będzie sygnałem kupna. Spadek poniżej 1,33 będzie sygnałem sprzedaży. Rynek w dalszym ciągu charakteryzuje się niską płynnością i dlatego skala ruchów w ciągu dnia będzie wysoka.

d2vnat2

GBPUSD

Zakres na funtdolarze okazał się nieco szerszy od naszych oczekiwań - GBPUSD zdołał przetestować psychologiczny opór przy 1,50. Korekta spadkowa na EURGBP okazała się bardzo gwałtowna - kurs eurofunta zniżkował z poziomu 0,98 na koniec 2008 do blisko 0,90 wczoraj. Od listopada 2008 kurs funta do dolara wyraźnie się ustabilizował, co potwierdza tezę, że rynek zdyskontował większość złych informacji dla funta. W krótkim terminie rynek będzie oczekiwał na jutrzejszą decyzję Banku Anglii. GBPUSD powinien w dalszym ciągu utrzymywać się w trendzie bocznym.

USDJPY

Strefa oporu poniżej 94 jenów za dolara została wczoraj chwilowo przebita, ale rynek dość szybko wrócił poniżej. Krótkoterminowy trend wzrostowy napotkał więc pierwszy poważniejszy opór. Wczorajsze maksimum powinno działać jako silny opór w najbliższym czasie. Dalsze zachowanie par jenowych będzie uzależnione od kondycji rynków giełdowych. Spodziewając się ponownego pogorszenia nastrojów pod koniec stycznia inwestorzy mogą ponownie budować długie pozycje w jenie. Najbliższym ważniejszym wsparciem będą okolice 92 jenów za dolara.

IDMSA.PL

d2vnat2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vnat2