Nadchodzi rewolucja w przychodniach. Tak zapiszemy się na wizytę
Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada cyfrową rewolucję w ochronie zdrowia. W ramach tych zmian, pacjenci będą mogli umawiać się na wizyty w poradniach online. Nowe rozwiązania mają działać w całym kraju od połowy 2026 roku.
Jak podaje portalsamorzadowy.pl, od połowy 2026 roku pacjenci będą mogli zapisać się na wizytę lekarską online. Nowy system ma zlikwidować konieczność dzwonienia do przychodni w celu ustalenia terminu wizyty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Rażąco niewystarczający potencjał". Czy w Polsce powinien wrócić powszechny pobór?
Rewolucja w ochronie zdrowia. Koniec z dzwonieniem do przychodni
Podczas wywiadu udzielonego 9 września w Polskim Radiu 24, wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski podkreślił, że za obecne działania związane z informatyzacją systemu ochrony zdrowia odpowiada przede wszystkim Ministerstwo Zdrowia oraz Centrum e-Zdrowia (CeZ), które realizuje konkretne projekty w tym zakresie.
Standerski zaznaczył, że ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami, które mają zlikwidować potrzebę dzwonienia i czekania, aż ktoś odbierze telefon w rejestracji danej placówki.
Mam nadzieję, że proces cyfryzacji w ochronie zdrowia będzie coraz bardziej intensywny w związku z uruchomieniem między innymi na ten właśnie cel znacznych środków z Krajowego Planu Odbudowy. Ministerstwo Zdrowia bardzo w ostatnim czasie przyspieszyło z inwestycjami w tym zakresie. Jak wiadomo, realizacja zadań dofinansowanych z KPO musi zakończyć się do połowy 2026 roku - poinformował w Polskim Radiu Standerski.
Zaznaczył, że przyspieszenie cyfryzacji w ochronie zdrowia będzie możliwe dzięki dwóm nowym ustawom, z których jedna dotyczy standardów wykorzystywania sztucznej inteligencji (AI), a druga nowelizacji ustawy o informatyzacji.
Z kolei poseł Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów, poinformował 10 września, że parlamentarzyści zamierzają aktywnie uczestniczyć w pracach legislacyjnych nad wprowadzeniem AI i cyfrowych rozwiązań w ochronie zdrowia. Napieralski podkreślił, że aby technologiczna rewolucja związana z AI służyła społeczeństwu, musi być wsparta odpowiednimi regulacjami prawnymi.
Ruszył pilotażowy program
Portal przypomina, że 24 sierpnia 2024 r. zaczęły obowiązywać przepisy umożliwiające pacjentom samodzielne wyszukiwanie online dostępnych terminów na wybrane świadczenia zdrowotne w centralnym systemie rejestracji. Nowy system pozwala również na prowadzenie centralnej listy pacjentów oczekujących na wizytę u lekarza. Obecnie pilotażowy program e-rejestracji obejmuje usługi w poradniach kardiologicznych oraz w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy i piersi.