Trwa ładowanie...
d37lyhh
krus
22-02-2006 12:05

Nadzór nad KRUS przejmie resort rolnictwa?

W Sejmie zakończyła się debata nad projektem nowelizacji ustawy o Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), który zakłada przeniesienie nadzoru nad KRUS z ministerstwa skarbu do resortu rolnictwa. Głosowanie nad projektem odbędzie się w piątek.

Share
d37lyhh

Posłowie nie zgłosili żadnych poprawek do projektu. Zastanawiali się natomiast nad przyszłością ubezpieczenia rolników i kierunkami zmian kolejnej nowelizacji, którą ministerstwo rolnictwa zapowiada w połowie roku.

Wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał, że planowane zmiany mają polegać m.in. na uszczelnieniu systemu ubezpieczenia rolników oraz na zróżnicowaniu składki w zależności od uzyskiwanych dochodów.

Ardanowski dodał, że zmiany, nad którymi obecnie pracuje międzyresortowy zespół, mają też rozszerzyć listę usprawnionych do skorzystania z ubezpieczenia rolniczego o pracowników spółdzielni rolniczych.

_ Kwestią sporną jest metoda oceny dochodów rolników. Nie ma zgody środowiska rolniczego na wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie (...) jest raczej obawa, że byłoby to dodatkowym obciążeniem dla gospodarstw _ - powiedział wiceminister.

Posłowie dyskutowali o tym, kto będzie miał prawo do korzystania z systemu ubezpieczeń społecznych w rolnictwie. Wiceminister powiedział, że wszyscy, którzy zajmują się działalnością rolniczą.

_ Chęć posiadania ziemi jest prawem obywateli, ale z tego tytułu nie powinno być żadnych przywilejów związanych z systemem ubezpieczeń społecznych _ - powiedział.

d37lyhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37lyhh
d37lyhh