Nagrodzono polskie innowacyjne technologie środowiskowe
Dwanaście polskich firm oferujących innowacyjne technologie środowiskowe takie jak np. przydomowe oczyszczalnie ścieków, czy elementy do budowy domów energooszczędnych, zostało w czwartek nagrodzonych w ramach projektu GreenEvo.
22.10.2015 19:05
"GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii" jest projektem resortu środowiska i ma na celu globalną promocję polskiej myśli technicznej w zakresie innowacyjnych technologii środowiskowych. Konkurs powstał w związku z organizowanym przez Polskę w 2008 r. szczytem klimatycznym ONZ. Priorytetem programu jest dostarczanie polskich technologii na rynki zagraniczne.
Wręczenie statutek miało miejsce w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
"Pomysłowość polskich przedsiębiorców nie przestaje nas zaskakiwać. Zielone technologie zgłaszane w ramach projektu GreenEvo odpowiadają na coraz to nowe wyzwania środowiskowe, trafiając w zapotrzebowanie rynku. Dowodem ich skuteczności jest, między innymi, stosowanie technologii GreenEvo na całym świecie" - ocenił pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Marcin Korolec.
Wśród grona laureatów znalazły się takie firmy jak Aquatech, która produkuje bezprądową przydomową oczyszczalniaę ścieków. Działa ona bez użycia energii elektrycznej, dzięki czemu nie emituje CO2. Technologia tej firmy stosowana jest m.in. w takich krajach jak Liban, Wielka Brytania, Zanzibar czy Mongolia.
Technologie nagrodzonych firm są wykorzystywane m.in. w Belgii, w Niemczech, Holandii, Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech, w Szwecji czy na Ukrainie.
Nagrody otrzymały też: Biko-Serwis za mieszalnik pozwalający przetworzyć odpady poprodukcyjne procesów hutniczych takich jak żużel, popioły lotne i mączki wapienne na pełnowartościowe materiały budowlane - cementy i zaprawy na bazie cementu; Małopolskie Centrum Odnawialnych Źródeł Energii "BioEnergia" - za reaktor do produkcji biodiesla; CARGAZ BIS Mariola Rewers - za system podwójnego zasilania diesel i LPG/CNG dla pojazdów z silnikiem diesla; CWD - za urządzenie do automatycznego spalania biomasy; Energy Data Lab - za technologię ułatwiającą zbieranie i analizowanie danych o zużyciu mediów energetycznych czy Enerko Energy - za śrubę Archimedesa dla mikro i małych elektrowni wodnych, która może być stosowana przy bardzo niskich spadach wody.
Wyróżniono także firmy: Gajek Engineering i Hydroergia za technologie służące energetyce wodnej; przedsiębiorstwa Jan Gumkowski Biuro Techniczno-Inżynierskie i PellasX za rozwiązania pozwalające na spalanie pelletów oraz firmę SOLCRAFT za system budowlany umożliwiający szybkie wznoszenie domów pasywnych.
W trakcie sześciu edycji programu GreenEvo, nagrodzono łącznie 74 polskich innowacyjnych technologii środowiskowych z takich dziedzin jak np. gospodarka wodno-ściekowa, gospodarka odpadami, OZE, oszczędność energii czy ochrona powietrza.
W ramach GreenEvo w latach 2009-2015 odbyło się ponad 70 zagranicznych misji handlowych do blisko 50 krajów na wszystkich kontynentach.
W porównaniu do 2013 r. firmy-laureaci GreenEvo w 2014 r. odnotowały przyrost obrotów średnio o blisko 24 proc. Z kolei średni wzrost wartości eksportu laureatów wspieranych przez program wyniósł blisko 40 proc. Dziewięć firm otworzyło nowe oddziały w kraju i zagranicą, a w latach 2013-2014 liczba transakcji sprzedaży i dystrybucji w Polsce dokonanych przez firmy wzrosła o 180 proc., zaś transakcji dokonywanych za granicą - wzrosła 13-krotnie. Blisko 36 proc. firm zwiększyło też zatrudnienie.