Najbliższe dni pod znakiem faworyzowania dolara
W ostatnim tygodniu rynki zajmowały przede wszystkim doniesienia ze spotkania G-20. Poznaliśmy odczyt inflacji konsumenckiej w Polsce. To nie był najlepszy tydzień jeżeli chodzi o notowania złotego. W tym tygodniu warto będzie zwrócić uwagę na dane z Niemiec oraz publikację zapisków z posiedzenia FED.
Poprzedni tydzień zdecydowanie nie należał do najlepszych jeżeli chodzi o notowania złotego. Polska waluta traciła względem euro, franka, funta, a najwięcej względem dolara. Niski odczyt inflacji za styczeń przesądził o silnej przecenie złotego na koniec tygodnia. Złotemu w poprzednim tygodniu nie pomagała też sytuacja na parze EUR/USD, a także słabe odczyty PKB z gospodarek europejskich.
Dane na temat inflacji CPI, czyli tzw. inflacji konsumenckiej, jakie poznaliśmy w piątek wskazały na dość niski odczyt. Może to spowodować kontynuację obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w następnych miesiącach i dojście do poziomu 3,25 proc. Cięcie stóp w marcu wydaje się już przesądzone i prawdopodobnie rynek w najbliższych dniach będzie dyskontował tą decyzję, efektem czego będzie dalsze osłabianie się złotego do głównych walut.
Nasza waluta może zyskać na wartości jedynie w momencie poprawy koniunktury na szerokim rynku, gdyż w tym momencie żadne czynniki fundamentalne nie sprzyjają umacnianiu się. Sytuacja niekorzystnie wygląda zwłaszcza na parze USD/PLN, gdzie rynek testuje najwyższy poziom od trzech tygodni.
Dzisiaj poznamy ważne dane z polskiej gospodarki, o 14.00 opublikowane zostanie przeciętne wynagrodzenie brutto oraz zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw. Także o 14.00 dowiemy się jaka była dynamika wynagrodzeń i zatrudnienia, prognozy wynoszą odpowiednio 0,9% r/r i -0,9% r/r. Ewentualne większe odchylenia od prognoz mogą spowodować większy ruch na złotym.
Na szerokim rynku nie ma dzisiaj żadnych ważnych danych. W USA mamy dzisiaj Dzień Prezydenta, a więc aktywność graczy powinna być mniejsza, a tym samym oczekuje się większej stabilizacji na głównych parach walutowych.
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 02.01.2013 do 18.02.2013
Z krótkoterminowej perspektywy EUR/PLN porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Ograniczony jest od góry linią spadkową znajdującą się w okolicach 4,1940, w najbliższych dniach kurs powinien testować ten poziom. Póki co kurs znajduje się w okolicach 4,19. Kolejnym oporem będzie 100% zniesienia Fibonacciego w okolicach 4,2060. W przypadku ruchu w dół wsparcie stanowić będzie 61,8% zniesienie Fibonacciego.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 02.01.2013 do 18.02.2013
Kurs CHF/PLN porusza się w dość szerokim trójkącie. Górne ramię trójkąta znajduje się obecnie na poziomie 3,4040, a dolna linia wsparcia na poziomie 3,3600. Kurs kilkukrotnie zbliżył się do górnego ograniczenia, lecz nie doszło do wybicia z tej formacji. Należy spodziewać się jednak kolejnej próby przebicia tego poziomu. Kolejne dni pokażą czy ta niekorzystna dla kredytobiorców sytuacja się zdarzy.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 02.01.2013 do 18.02.2013
Kurs USD/PLN znajduje się w krótkoterminowym kanale wzrostowym. Kurs kilkakrotnie zbliżał się do jego górnego ograniczenia. Na chwilę obecną najbliższy opór stanowi testowane górne ograniczenie a dalej 100% zniesienie Fibonacciego na poziomie 3,15. Wsparcie z kolei stanowi przecięcie się dolnego ograniczenia kanału i 61,8% zniesienia Fibonacciego na poziomie 3,1090.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 02.01.2013 do 18.02.2013
Kurs GBP/PLN także znajduje się w szerokim trójkącie. Kurs obecnie ruszył w górę po utworzeniu nowej linii wsparcia na poziomie 4,7950. Gdyby kurs zawrócił wsparcie stanowić będzie linia utworzona z minimów ostatnich tygodni na poziomie 4,8040. W przypadku dalszego ruchu w górę można oczekiwać podejścia pod górne ograniczenie formacji na poziomie 4,8700.
Krzysztof Pawlak
specjalista cash management
Internetowykantor.pl
| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |