Trwa ładowanie...

Najdłużej budowany biurowiec. Nie zdążyliście zobaczyć? Było na to 45 lat

Jeśli chcieliście zobaczyć najdłużej powstający polski wieżowiec, to mieliście 45 lat, by to zrobić. Skończyło się. Krakowski "Szkieletor" zmienił się w elegancki biurowiec.

Przez ponad cztery dekady niedokończony biurowiec górował nad Krakowem, szpecąc go mocno Przez ponad cztery dekady niedokończony biurowiec górował nad Krakowem, szpecąc go mocno
d2cbkpg
d2cbkpg

Przetrwał zmiany ustrojowe, kilku premierów, a palcem wskazywało go już kilka pokoleń krakowian. Gdy rozpoczęto jego budowę, miał szansę stać się jednym z najnowocześniejszych wieżowców biurowych w mieście. Pisany był mu jednak inny los i przez ponad cztery dekady szpecił miasto. Dość jednak tego. Wszystko wskazuje na to, że słynny "Szkieletor" zostanie ukończony w tym roku. Po, bagatela, 45 latach od startu prac.

Głównym wykonawcą budynku przy rondzie Mogilskim była firma Mostostal. Pewnie ukończyłaby zamówienie w terminie, ale początek lat 80. przyniósł ze sobą duże załamanie gospodarcze.

Nikt już nie pamiętał złotych czasów Gierka, kiedy Polska była wielkim placem budowy. Już druga połowa lat 70. była trudna, bo dewizy się kończyły, a pożyczkodawcy przypominali o terminach spłaty. Zły moment wybrał sobie więc inwestor na centrum biurowe.

Nowe prawo budowlane. Będzie łatwiej postawić mały dom, wystarczy zgłoszenie

Nie mając za co kontynuować prac, w 1979 r. roku budowlańcy zeszli z placu. Wcześniej wybudowali kilkanaście pięter, które smętnie spoglądały na Kraków. Do posępnej wieży przylgnęła nazwa "Szkieletor" i bardzo interesujące, czy po tych wszystkich latach ludzie przyzwyczają się do nowej nazwy, pod którą już niedługo ma działać biurowiec.

Tak jeszcze do niedawna prezentował się "Szkiletor" Wikimedia Commons
Tak jeszcze do niedawna prezentował się "Szkieletor"Źródło: Wikimedia Commons

Bo choć wydawało się to nie do pomyślenia, ktoś jednak podjął się dokończenia inwestycji. Zaskoczenie wynika z faktu, że budynek powstawał w zupełnie innej technologii niż stosowana obecnie. Mimo wszystko udało się i Unity Tower niedługo zapełni się najemcami.

Pech wprawdzie nie opuszcza wieży, bo gotowa miała być w 2019 r. – ale czym jest roczny poślizg w stosunku do wcześniejszych 44 lat!

d2cbkpg

Nowy budynek od razu pobije rekord: dzięki swoim 102 metrom wysokości sanie się najwyższym budynkiem w Krakowie.

Jeśli komuś ma być przykro, że "Szkieletor" nareszcie został ucywilizowany, to fanom urbexu, czyli penetrowania (nielegalnego) opuszczonych budynków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2cbkpg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cbkpg