Trwa ładowanie...
wystawa

Najdroższa moneta świata do zobaczenia w Warszawie

Numizmatyczny przebój można podziwiać na wystawie w Zamku Królewskim. Pierwszy dolar z 1794 roku można oglądać przez 3 dni bezpłatnie.

Share
Najdroższa moneta świata do zobaczenia w Warszawie
Fot: National Numismatic Collection, National Museum of American History
d3yv06h

Numizmatyczny przebój można podziwiać na wystawie w Zamku Królewskim. Pierwszy dolar z 1794 roku można oglądać przez 3 dni bezpłatnie. Oprócz tego zaprezentowane są tam między innymi amerykańskie złote i srebrne monety z okresu XIX - XX wieku czy kopia Deklaracji Niepodległości z 1776 roku.

Najdroższa moneta Flowing Hair Liberty Dollar została kupiona przez prywatnego kolekcjonera za 10 milionów dolarów. Ma średnicę około 40 mm, po jednej stronie wybity jest profil bogini wolności z długimi włosami, po drugiej jeden z pierwszych wzorów amerykańskiego orła.

Adam Zieliński ze Skarbnicy Narodowej mówi, że jest to pierwszy wybity w historii dolar. - Gdybyśmy to odnieśli do analogii Polski, to tak jak dukat Mieszka I - pierwsza fizycznie wybita moneta - zaznaczył Zieliński.

d3yv06h

Flowing Hair Liberty Dollar fot. National Numismatic Collection, National Museum of American History

Kilka lat temu Skarbnica Narodowa pokazywała w Polsce inną cenną monetę. Także amerykańską Double Eagle, z 1933 r. Prywatny kolekcjoner kupił złoty krążek za 8 milionów dolarów.

d3yv06h

Podziel się opinią

Share
d3yv06h
d3yv06h