Trwa ładowanie...

Najlepiej zarabiający amerykańscy miliarderzy roku 2009

Król sprzedaży detalicznej jest coraz bogatszy. Jak podaje portal Alexa.com, dzięki stronie Kindle, która zanotowała w listopadzie rekordową sprzedaż, oraz wzrostowi liczby wejść na stronę Amazon.com, na której liczby odwiedzających zwiększyła się w czasie świąt o 60 proc., był to rok najlepszy rok dla Jeffa Bezosa.

Share
Najlepiej zarabiający amerykańscy miliarderzy roku 2009Źródło: WP.PL
d4nkerm

W ciągu ostatnich 12 miesięcy rosnąca wartość akcji Amazon.com powiększyła fortunę Bezosa o 7,3 mld dolarów - od stycznia wartość akcji wzrosła o 175 proc., osiągając rekordową wartość 142 dolarów.

Ten fenomenalny wzrost zapewnił Bezosowi szóste miejsce na liście najlepiej zarabiających amerykańskich miliarderów roku 2009 magazynu "Forbes“.

Na szczycie rankingu znajduje się Larry Page, największy ubiegłoroczny przegrany. Współzałożyciel Google zarobił od stycznia do połowy grudnia 2009 r. 8,4 mld dolarów, straciwszy w 2008 r. 11,9 mld dolarów.

d4nkerm

Tuż za Pagem jest jego wieloletni partner w interesach Sergey Brin, który zarobił na swoich udziałach 8,2 mld dolarów.

25 największych amerykańskich udziałowców zarobiło łącznie 81,6 mld dolarów. 25 największych ubiegłorocznych przegranych straciło 167 mld dolarów.

Przygotowując ranking, Forbes przyjrzał się miliarderom, którzy posiadają duże udziały w spółkach notowanych na giełdzie i obliczyli ich zyski z akcji w dolarach. Dla zachowania ciągłości wyłączyliśmy udziały kupione lub sprzedane w tym okresie.

Dla celów tej listy nie uwzględniliśmy też prywatnych aktywów - zostaną one zaktualizowane w marcu, gdy Forbes opublikuje listę światowych miliarderów.

d4nkerm

Zasadniczo był to dobry rok dla akcji spółek technologicznych. Indeks Nasdaq wzrósł w 2009 r. o 40 proc., pokonując S&P 500 o 19 proc.

Sześciu największych wygranych z naszej listy posiada udziały w spółkach internetowych lub firmach tworzących oprogramowanie. Za Pagem i Brinem uplasowali się Larry Ellison (Oracle), Bill Gates (Microsoft), Bezos i Steve Ballmer (Microsoft). Sekstet spółek technologicznych zarobił w ciągu 12 miesięcy łącznie 44 mld dolarów.

Ralph Lauren, który w 2009 r. zyskał 1,3 mld dolarów na papierach wartościowych, jest jedynym zakwalifikowanym miliarderem ze świata mody. Dużo jednak zyskali inni detaliści. Firma Urban Outfitters Richarda Hayne'a zyskała 120 proc., a Limited Brands Lesliego Wexnera zarobiła 90 proc. (żaden z tych miliarderów nie zakwalifikował się jednak na listę).

Pięć osób, które zarobiły w Ameryce najwięcej na giełdzie, swoje fortuny zawdzięcza finansom. Są to między innymi: współzałożyciel firmy Blackstone, Stephen Schwarzman (wzrost o 1,5 mld dolarów) oraz miliarder funduszy hedgingowych Daniel Och (wzrost o 1,3 mld dolarów).

d4nkerm

O ile rok 2008 przyniósł koniec złotego wieku inwestycji na niepublicznym rynku kapitałowym, to rok 2009 udowodnił, że inwestorzy nadal są gotowi powierzać swoje pieniądze menadżerom, którzy wykaraskali się z najgorszego kryzysu finansowego lub chociaż go przeżyli.

Wartość akcji Blackstone skoczyła w ubiegłym roku o 110 proc., co niekoniecznie trzeba świętować, ponieważ akcje tego inwestycyjnego giganta są ciągle warte 60 proc. mniej niż w momencie, gdy wchodził on na giełdę w 2007 r.

Na listę wrócił również Sheldon Adelson. Od marca akcje jego firmy Las Vegas Sands wzrosły o 1000 proc., dając tak potrzebny impuls poturbowanemu recesją tuzowi kasyn. Wartość udziałów kontrolnych Adelsona spadła w 2008 r. o 24 mld, sprawiając, że był on dwa lata temu największym przegranym.

Obecnie jego wartość sięga 9 mld dolarów, co w momencie, gdy we wrześniu publikowaliśmy listę 400 najbogatszych Amerykanów, dało mu 26 miejsce . - Lista Forbes 400 jest świadectwem wystawianym bogatym, a w tym roku nie było ono dobre - powiedział niedawno w wywiadzie dla magazynu "Forbes“. - Dostałem złe świadectwo.

Duncan Greenberg i Marie Thibault
Forbes

d4nkerm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4nkerm
d4nkerm