Trwa ładowanie...
d2itjcx

Steve Ballmer

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Detroit, Michigan, USA

d2itjcx
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Off2riorob

Steve Ballmer jest byłym dyrektorem generalnym Microsoftu i bliskim współpracownikiem Billa Gatesa. Odpowiadał m.in. za prowadzenie na rynek systemu Windows Vista.

Życiorys

Steve Ballmer urodził się w Detroit w żydowskiej rodzinie. Ojciec Steve'a Ballmera, Frederic Henry Ballmer, był Szwajcarskim imigrantem i menadżerem w Ford Motor Company. Rodzice matki, Beatrice Dworkin, pochodzili z Białorusi.

Steve Ballmer studiował matematykę i ekonomię na Harwardzie – naukę zakończył w 1977 roku. W trakcie studiów poznał Billa Gatesa, z którym w latach 80. rozpoczął współpracę. Pomimo rozpoczęcia nauki w Stanford Graduate School of Business przerwał ją, by rozwijać projekt Microsoftu. W 1998 roku został głównym dyrektorem stając się drugą najważniejszą osobą w firmie Microsoft, a w 2000 roku oficjalnie ogłoszono go CEO spółki. W styczniu 2014 roku przestał pełnić funkcję prezesa firmy i zastąpił go Satya Nadella.

Steve Ballmer pracując w Microsoft znacząco zwiększył dochody firmy tworząc nowe marki (np. Xbox) i przejmując już istniejące na rynku (np. Skype). Nadzorował także wprowadzenie nowych produktów, takich jak tablet Microsoft Surface, systemy Windows Vista, Windows 8 i Windows Phone 8.

Filantropijna działalność Steve'a Ballmera obejmuje wspieranie wyższych uczelni i Żydowskiego Funduszu Narodowego. W 2017 założył organizację pozarządową USAFacts.org, której podstawowym celem jest umożliwienie ludziom zrozumienia działań rządu, jego wydatków oraz możliwości społecznego wpływu.

Kontrowersyjne poglądy Steve'a Ballmera wielokrotnie wywoływały poruszanie – twierdził m.in., że system operacyjny Linux jest rakiem. Jest wielkim przeciwnikiem tzw. wolnego oprogramowania. W 2003 roku przerwał urlop, by nakłonić władze Monachium do pozostania przy komercyjnym oprogramowaniu, jednak nie odniosło to skutku.

Głośnym echem odbiły się także rzekome incydenty - Steve Ballmer miał bardzo gwałtownie zareagować na wieść o przejściu jego współpracowników, Marka Lucovsky'ego i Kai-Fu Lee, z Microsoft do Google. Zapowiedział także, że zniszczy Google oraz jego dyrektora generalnego, Erica Schmidta.

Cytaty

  • Open choice, not just open source. (Wolny wybór to nie tylko wolne oprogramowanie.)
  • Linux to rak. Musimy nauczyć ludzi, co to znaczy chronić własność intelektualną i należycie za nią płacić.
  • Poddałem moje dzieci praniu mózgu: nie korzystaj z Google’a i nie używaj iPoda.
  • Wszyscy lubią szybkie działanie systemu – zwłaszcza ja. Szybkość, szybkość, szybkość.

Majątek

Do majątku Steve'a Ballmera zalicza się m.in. 4% udziałów Microsoftu, dzięki czemu jest największym udziałowcem firmy. Od października 2014 należy do niego także 4% akcji Twittera.

Życie prywatne

Steve Ballmer i Connie Snyder pobrali się w 1990 roku. Żona Ballmera jest absolwentką University of Oregon i para w 2014 roku przekazała uczelni darowiznę w wysokości 50 milionów dolarów. Mają trzech synów. Steve Callmer jest kuzynem Gildy Radner, amerykańskiej aktorki komediowej.

Miejsce w rankingu najbogatszych

Steve Ballmer według Forbes w 2017 roku zajmuje 21 miejsce w rankingu najbogatszych ludzi na świecie i 15 miejsce w Stanach Zjednoczonych. Na liście najbogatszych ludzi związanych z nowoczesnymi technologiami uplasował się na 9 miejscu.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2itjcx
d2itjcx
d2itjcx
d2itjcx