Trwa ładowanie...
d3dqr12

Sergey Brin

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Moskwa, Rosja

d3dqr12
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Joi Ito

Sergey Brin jest współzałożycielem Google i prezesem Spółki Alphabet, która także należy do Google.

Życiorys

Sergey Brin urodził się w Moskwie w rodzinie żydowskiej. W 1979 jego rodzina wyjechała z ZSRR do Stanów Zjednoczonych. Brin początkowo chodził do szkoły Montessori, ale później jego ojciec, który był wykładowcą matematyki, zaczął go uczyć w domu. Następnie ukończył Eleanor Roosevelt High School in Greenbelt, a w 1990 roku rozpoczął naukę w University of Maryland, gdzie ukończył z wyróżnieniem informatykę i matematykę. Rozpoczął studia doktoranckie z zakresu informatyki na Stanford University. Podczas spotkania dlanowych studentów w Stanford poznał Larry'ego Page'a, z którym zaczął ścisłą współpracę, przygotowując projekt Google.

Oprócz Google Sergey Brin angazuje się także w prywatne projekty, np. wspomaganie badań nad alternatywnymi źródłami energii. W 2010 roku zainwestował w rozwój morskich elektrowni wiatrowych, jest także inwestorem Tesla Motors, które opracowało elektryczny pojazd. W 2012 roku prowadził projekt Project Glass, opracowujące Google Glass, czyli okulary o rozszerzonej rzeczywistości, mające funkcje smartfona. Finansuje również badania nad chorobą Parkinsona, na którą choruje jego matka.

Cytaty

  • Obviously everyone wants to be successful, but I want to be looked back on as being very innovative, very trusted and ethical and ultimately making a big difference in the world. (Oczywiście każdy chce odnieść sukces, ale ja chcę być postrzegany jako ktoś innowacyjny, godny zaufania i etyczny, a jednocześnie stawrzający dużą różnicę na świecie)
  • When it’s too easy to get money, then you get a lot of noise mixed in with the real innovation and entrepreneurship. Tough times bring out the best parts of Silicon Valley. (Kiedy zbyt łatwo zdobywasz pieniądze, wtedy łatwo możesz otrzymać mnóstwo chaosu połączonego z prawdziwą innowacją i przedsiębiorczością. Trudne czasy przynoszą najlepsze rzeczy Doliny Krzemowej)
  • Technology is an inherent democratizer. Because of the evolution of hardware and software, you’re able to scale up almost anything. It means that in our lifetime everyone may have tools of equal power. (Technologia nieodłącznie wzmaga demokrację. Oznacza to, że w życiu każdy może mieć narzędzia o porównywalnej sile)

Majątek

Majątek Sergeya Brina jest szacowany na 43,3 mialiardy dolarów. Jego bogactwo pochodzi przede wszystkim z udziałów w Google.

Życie prywatne

Sergey Brin jest rozwiedziony. W 2015 roku, w konsekwencji romansu z pracowniczką Google, rozwiódł się z Anne Wojcicki, biotechnologiem, współzałożycielką i prezesem kompanii 23andMe. Byli małżeństwem przez 6 lat. Mają dwoje dzieci.

Miejsce w rankingu najbogatszych

Sergey Brin zajmuje 13. miejsce według Forbes na liście najbogatszych ludzi świata. Jest także dziesiątym najbogatszym Amerykaninem i szóstą osobą w rankingu najmajętniejszych osób z branży technologicznej. W 2016 roku został uznany przez Forbes za jedną z trzydziestu najbardziej wpływowych osób świata.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dqr12
d3dqr12
d3dqr12
d3dqr12